Perspektíva

Čie okuliare nosím?

“Skúsenosť v Al-Anon ma naučila sústrediť sa na moje pocity …”

Počas rokov v Al-Anon som si kládla mnohé otázky. Nedávno som použila myšlienku, ktorá ma napadla, keď mi dali nový recept na okuliare. Moje oči sú jedinečné. Lekár mi povedal, že môj predpis na okuliare je neobyčajný. Rozmýšľala som o tom, ako ťažko by sa mohol pozerať cez moje okuliare niekto iný. Je veľmi ťažké normálne fungovať, keď máte zdeformovaný zrak. Vtedy ma napadla moja najnovšia otázka: “Čie okuliare nosím?”

Moja skúsenosť v Al-Anon ma naučila sústrediť sa na svoje vlastné pocity namiesto pocitov iných ľudí. Toto bolo pre mňa veľmi ťažké, pretože som naozaj nemala svoju vlastnú identitu. Žila som s aktívnym alkoholikom, preto som len verila tomu, s čím som žila. Niekedy si uvedomím, že mám názor, na ktorý nemám nijaký dôvod. Moje názory v súčasnosti sú formované kvôli spôsobu, akým som vstrebávala informácie od mojej rodiny, keď som vyrastala.

Veľká časť môjho uzdravenia je lámanie zákonov ticha a poddajnosti, keď viem, že moje práva nie sú dodržiavané, ale mám obavy postaviť sa sama za seba. Keď potrebujem určiť svoje pocity, často sa toho bojím. Keď sa sama seba pýtam, odkiaľ prišiel ten strach, zisťujem, že sa vraciam späť k mame. Keďže moja mama bola vydatá za alkoholika, nechcela nikdy robiť rozruch. Kto by jej to mohol vyčítať? Sú obdobia, keď – hoci na to neexistuje dôvod, prečo by som sa mala báť reakcie iných – ešte stále nedokážem určiť svoje pocity. Začnem sa báť a prilepím sa a neskôr si to vyčítam. Keď sa to stane, cítim, že nosím jej okuliare. Bez otázok prijímam jej hodnoty.

Iný príklad je, že keď minimalizujem potreby iného človeka, nosím okuliare môjho otca. Keďže sa celý deň v práci zaoberal potrebami iných ľudí, keď sa vrátil domov, nechcel už počuť o nijakých potrebách. Nechcel, aby si jeho deti od neho vyžadovali pozornosť, pomoc alebo nejaké pokyny. Toto dnes nie sú moje pocity, ale preto, že to boli jeho pocity, niekedy zaujímam rovnaký postoj k svojim deťom bez toho, aby som si to uvedomila.

Čie okuliare nosím? Táto nová otázka mi pomohla vyčistiť svoj pohľad, nájsť svoje vlastné názory a jasne sa zamerať na svoje vlastné hodnoty a nie na hodnoty niekoho iného. Keď môžem povedať, že nosím okuliare Dvanástich krokov a všetku prácu uzdravenia, ktorú mám predpísanú viem, že vidím jasne.

Margaret M., Iowa

Otázky:

  1. Prečo je dôležité prestať obviňovať svojich rodičov z toho, aká som?
  2. Ako mi Al-Anon pomáha prelomiť zákony mlčania a poddajnosti, keď sa moje práva nedodržiavajú?
  3. Prečo mi obavy z reakcie iných sťažujú určiť vlastné pocity?
  4. Čo môžem robiť, keď ostatní moje pocity podceňujú?
  5. Ako mi Al-Anon pomáha získať svoje vlastné názory a hodnoty namiesto cudzích?