Al-Anon je pre mužov

Áno, Al-Anon je pre mužov.

Váš svet je hore nohami. Vaša manželka, dieťa, rodič, brat alebo najlepší priateľ (niekto, na kom Vám záleží) pije príliš veľa, aspoň sa Vám to zdá, a veľmi vážne to ovplyvňuje Váš život. Možno by ste zašli až tak ďaleko, že by ste povedali, že Váš život, alebo jeho časť, sa stali neovládateľné. Máte problém udržať veci pod kontrolou, urobiť všetko, za čo ste zodpovedný. Stres z toho, že musíte udržať všetko pohromade je väčší, ako bol predtým.

Rozhodli ste sa, že vyskúšate stretnutie Al-Anon. Možno ste to už dlhší čas odkladali a teraz, keď ste tam prišli, zistili ste, že sú tam hlavne ženy. Samozrejme, že na tom nie je nič zlé, ale ako môžu rozumieť tomu, čím prechádza muž? Je to naozaj pre Vás to pravé miesto?

Pokojne si sadnite; ste na správnom mieste.

Al-Anon je pre rodiny a priateľov alkoholikov

Rodinné skupiny Al-Anon sú spoločenstvom príbuzných a priateľov alkoholikov, ktorí sa delia so svojimi skúsenosťami, silou a nádejou, aby vyriešili svoj spoločný problém. To je náš jediný spoločný menovateľ – všetci máme, alebo sme mali v minulosti niekoho, koho pitie nás ovplyvnilo.

Hoci je v Al-Anon viac žien než mužov, nachádzame pomoc pre zotavenie z účinkov alkoholizmu od každého, s kým sa tu stretneme – či sú to muži alebo ženy.

Zisťujeme, že nezáleží na tom, kto sme navonok; to, na čom skutočne záleží a čo nám pomáha zvládať túto hroznú chorobu je skutočnosť, kým sme sa stali vo svojom vnútri. Stále viac mužov si uvedomuje, že Al-Anon im môže pomôcť.

Mužský uhol pohľadu

Veľa nových ľudí, ktorí prídu na Al-Anon si myslí, že sa od ostatných odlišujú, že nikto neprešiel presne tým, čím oni. To platí rovnako pre ženy ako pre mužov, pre tých, ktorí žijú alebo vyrástli s touto chorobou vo svojich domovoch a pre tých, ktorí pracujú s niekym, kto príliš veľa pije. Zároveň si môžeme myslieť, že sme ako otec, manžel alebo priateľ zlyhali. Môžeme prežívať hlodavé pocity, že sme neverní preto, lebo sme prišli na toto stretnutie.

Môže pre nás byť zastrašujúce, keď vchádzame do miestnosti, kde sú samé ženy. Pre mnohých z nás nie je ľahké rozprávať so ženami, ktoré nepoznáme a to zvlášť vtedy, keď sa zdá, že sa nazvájom poznajú. Človek sa tam veľmi ľahko cíti ako autsajder.

No keď nás privítajú, skoro si začneme uvedomovať, že nás medzi seba prijali.

V kaši

Veľa mužov si myslí, že našou prvoradou úlohou je udržať naše životy a prácu pod kontrolou a dobre sa postarať o rodinu. No zdá sa, že alkoholizmus ničí našu schopnosť ovládať naše životy. Začíname jednať iracionálne, možno dokonca zanedbávame niektoré svoje povinnosti. Môžeme prežívať hnev a možno dokonca nenávisť voči niekomu, koho milujeme a tieto pocity nás môžu desiť.

Trápime sa nad tým, kde je alkoholik, s kým je a čo asi robí. Stávame sa posadnutými jeho pitím a tým, ako ho zastaviť. Naša pozornosť sa od nás odvracia, až kým nie sme takmer úplne zameraní na alkoholika.

Prvý krok potvrdzuje, aká je naša situácia bežná: ”Priznali sme, že sme nad alkoholom bezmocní a že sa naše životy stali nezvládateľné”. Je dostatočne jasné, že alkohol je mocnejší ako my.

Niektorí z nás odmietajú, že by sme potrebovali Al-Anon. Pýcha môže byť prekážkou pri získavaní pomoci, ktorú potrebujeme. Náš hnev je často zmiešaný s pocitmi viny a hanby, lebo si myslíme, že sme nejakým spôsobom zodpovední za nerozumné správanie alkoholika.

Al-Anon nám môže pomôcť uvoľniť sa zo zovretia choroby alkoholizmu, v ktorom sa nachádzame.

Je to na nás

V Al-Anon sa učíme, že my sme pitie nespôsobili, nemôžeme ho kontrolovať, ani vyliečiť. Na druhej strane si uvedomujeme, že pomoc máme k dispozícii a je len na nás, či budeme žiť lepšie ako doteraz. A je celkom isté, že ak začneme navštevovať stretnutia, uplatňovať Dvanásť krokov, rozprávať sa so sponzorom a čítať literatúru Al-Anon, získame vnútornú rovnováhu. Začneme sa oddeľovať od správania iných ľudí. Rozvinieme si schopnosť žiť svoj život a plniť si zodpovednosti bez toho, aby sme sa príliš zameriavali na alkoholika.

Keď sa nám podarí prekonať váhanie a prídeme do Al-Anon, zistíme, že ľudia tam sú pokojní, ba dokonca šťastní. Hovoria o svojich problémoch a o tom, čo im pomohlo – o svojich skúsenostiach, sile a nádeji. Zrazu sme postavení pred novú dilemu: Ako môžeme hovoriť o svojich tajomstvách pred cudzími ľuďmi?

Mnohé skúsenosti vo vzťahoch s alkoholikom sú zahanbujúce a mnohí z nás majú problém o tom hovoriť. Možno, že naša manželka alebo partnerka mala s niekym pomer. Rodič mohol na verejnosti vyvolať nepríjemnú scénu. Naše dieťa možno vyhodili zo školy alebo je vo väzení. Možno u nás bola polícia a možno prišli kvôli tomu, ako sme sa správali my.

To, čo v Al-Anon nachádzame, je skupina ľudí – žien a mužov, ktorí sa dokážu s našimi skúsenosťami a pocitmi stotožniť. Uvedomíme si, že skutočne rozumejú tomu, čím sme prešli. Keď navštívime niekoľko stretnutí, zrazu si vypočujeme príbeh niekoho, ktorý sa veľmi podobá na ten náš a naše upokojenie narastie.

Pocit spolupatričnosti

Nakoniec sa spojíme s niekym, s kým sa cítime zvlásť dobre. Možno je tento človek ako my, možno nie, ale to, čo je dôležité je skutočnosť, že má to, čo chceme: vyrovnanosť, vnútornú silu a schopnosť riešiť účinky choroby alkoholizmu. Keď budeme pripravení, požiadame ho, aby sa stal našim sponzorom.

Náš sponzor nás bude počúvať a nie súdiť. Ponúkne nám návrhy Al-Anon: ”Možno by si dnes večer mohol prísť na stretnutie” alebo ”Rozmýšľal si o štvrtom kroku?” Sponzora máme preto, aby nás viedol, vysvetľoval, podporoval a povzbudzoval.

Zistíme, že ak sa stretnutia stanú pravidelnou súčasťou nášho života rovnako, ako čítanie literatúry Al-Anon a rozhovor s našim sponzorom, pomôže nám to lepšie prežiť aktuálny deň. Slogany, ktoré sa nám spočiatku mohli zdať príliš jednoduché – ”Pomaly a pokojne”, ”Deň po dni”, ”Vzdaj sa toho a odovzdaj to Bohu”, ”Ži a nechaj žiť”, nám teraz začínajú dávať zmysel.

Keď sa začneme zúčastňovať našich stretnutí a budeme pripravovať stoličky, rozkladať literatúru, variť kávu a otvorenejšie hovoriť o tom, čo nám pomohlo, začneme prežívať, že tu patríme. A keď sa začneme od alkoholika odpútavať, študovať Dvanásť krokov, odovzdávať svoje problémy a život do starostlivosti Vyššej moci, budeme sa cítiť lepšie.

Skôr, ako si to uvedomíme, budeme pôsobiť rovnako vyrovnane ako ostatní. Alkoholik môže, ale nemusí nájsť cestu k uzdraveniu, ale my to budeme zvládať lepšie a dokonca sa budeme cítiť šťastní. A jedného dňa si uvedomíme: Ani sme si nevšimli, koľko je tu mužov. Ale na tom vôbec nezáleží. My tu patríme.