Depresia

Smiech a objatia

Keď som sa zotavovala zo svojho druhého rozvodu, zápasila som s depresiou. Prvýkrát som bola vydatá za alkoholika. Bolo to hrozné. Nevedela som, kde nastala chyba. Prečo môj manžel nebol milujúcim partnerom a druhom, ktorého som si vybrala a od ktorého som očakávala oporu? Prečo sa alkohol v našom živote postavil na prvé miesto? Prečo ho moje “kontrolujúce” správanie neprinútilo, aby prestal piť a stal sa zodpovedným a produktívnym členom spoločnosti?

Keď po desiatich rokoch ukončil moje prvé manželstvo trpký rozvod, prisahala som, že už si nevezmem žiadneho alkoholika. A to som dodržala. Zaľúbila som sa do muža, ktorý  nepil. Lenže nevedela som, že alkoholikom bol jeho otec. Môj manžel sa správal presne ako alkoholik až na to, že nepil. Mal záchvaty zúrivosti, bol náladový, všetko kontroloval a o rodinu sa veľmi nestaral.

Moje správanie zostalo rovnaké ako v mojom prvom manželstve. Nakoniec som sa od neho odsťahovala a išla som do poradne kvôli depresii. Môj múdry poradca mi navrhol Al-Anon. V novinách som vyhľadala informácie o stretnutiach a zavolala som na uvedené číslo. Žena, ktorá zdvihla telefón, bola veľmi milá a dobre rozumela tomu, čo som hovorila. Ponúkla sa, že sa na Al-Anon so mnou stretne.

Keď som prišla na svoje prvé stretnutie Al-Anon, žena, s ktorou som telefonovala, bola veľmi milá a usmievala sa. Ja som bola veľmi nahnevaná a vystrašená. Myslela som si, že som prišla na nesprávne miesto, lebo všetky ženy aj muži sa tam na seba usmievali a srdečne sa vítali. Nezdalo sa mi, že by boli nejakým spôsobom utláčaní a nahnevaní, ako som bola ja napriek tomu, že ich život poznačil alkoholizmus iného človeka. Samozrejme, že som po čase zistila, že mali podobné problémy ako ja. S pomocou programu Al-Anon sa učili, ako s touto chorobou žiť.

Trvalo mi to dosť dlho, kým som sa na stretnutiach cítila uvoľnene, ale dobre som počúvala všetky informácie, ktoré odovzdávali nováčikom. Počula som návrh, že treba navštíviť stretnutie aspoň šesťkrát predtým, než sa rozhodneme, či nám Al-Anon môže niečo dať. Takisto som počula: “Príďte aj nabudúce, čítajte literatúru a nájdite si sponzora.”

Dnes som členkou Al-Anon už niekoľko rokov vďaka múdremu a úžasnému poradcovi, ktorý mi povedal, aby som to skúsila. Al-Anon zmenil môj život k lepšiemu a za to som veľmi vďačná.

Judy S., Severná Dakota

Al-Anon mi nedovolil, aby som s tým skoncovala

Moje uzdravenie bolo pre mňa veľmi vzácne. Môj život, moji priatelia a moja rodina – to všetko sa točilo okolo Al-Anon. Bez tohto programu by som život nedokázala pochopiť. Nikdy som si nemyslela, že odtiaľ odídem, ale v živote sa niekedy udejú veci veľmi rýchlo.

Kvôli smrti môjho svokra, chorobe mojej mamy a svojim fyzickým a citovým problémom som upadla do hlbokej depresie. Mala som veľký problém dostať sa z postele a vyjsť z domu. Dokonca aj dýchať sa mi zdalo veľmi ťažké. Chcela som so všetkým skoncovať.

Na myseľ mi prichádzali slogany, vo vzduchu sa vznášali milé starostlivé hlasy zo stretnutí Al-Anon. Znamenalo to, že som sa zotavovala. Semienko Al-Anon som mala v sebe zakorenené 24 hodín každý deň a som za to vďačná. Moji priatelia ma pozývali na stretnutia. Manžel a deti ma povzbudzovali, aby som vyšla z domu. Nakoniec som skončila na parkovisku pri dome, kde sa stretávala moja skupina. Bola som za to vďačná.

Trvalo to dlho. Niekedy som existovala len minútu, ale moja liečba a duševné zdravie pekne napredovali. Láska a vďačnosť, ktorú mám k Al-Anon, je taká veľká, že ju nedokážem opísať. Môžem ju prejavovať tým, že opäť chodím na stretnutia, hovorím o svojich skúsenostiach, venujem sa nováčikom a snažím sa byť láskavou a dobrou priateľkou. Chcela som s tým skoncovať, ale Al-Anon mi to nedovolil.

Cathy F., Kentucky

Pripomienka o navrátení zdravia

Pred niekoľkými týždňami som začala mať depresívne pocity a pocity strachu. Upadala som späť do nepokojného obdobia svojej minulosti. Čo to spôsobovalo? Keď som o tom rozmýšľala, zistila som, že som sa stala samoľúbou v mojom vzťahu k Vyššej moci. Pretože som mala novú prácu, bola som príliš zaneprázdnená na to, aby som premýšľala a čítala literatúru, ktorú schválila konferencia Al-Anon. Bez pomoci Vyššej moci netrvá dlho, kým človek skĺzne späť k starým obavám z minulosti. Aké úžasné je mať program AlAnon, zdieľať sa s inými a čítať si veci, ktoré mi pripomínajú, čo potrebujem robiť, aby som aj naďalej pokračovala na ceste k uzdraveniu.

Joan S., Manitoba

Sviatočné blues

V decembri 1989 ma prijali do nemocnice kvôli depresii. Bola som zmätená, bála som sa, bola som sama, cítila som sa nahnevaná, mimo kontrolu a osamelá, veľmi osamelá. Každé Vianoce som prežívala hlbokú depresiu, ale nevedela som prečo. Dva týždne pred Vianocami v r. 1989 som každý deň plakala. Nemohla som jesť, sledovať televíziu, ani počúvať rádio. Každé ráno som sa budila s tým, že mi je zle. Cítila som sa, akoby som sa prepadala do hlbokej tmavej diery. Môj pastor, ktorému som sa zdôverila uznal, že potrebujem odbornú pomoc. O niekoľko dní neskôr, keď som vstala z postele, začala som znovu plakať. Sedela som na gauči, kopala nohami a kričala: Bože, pomôž mi, neviem čo mám robiť! Nič sa nestalo, ale o 20 minút neskôr, keď som bola na ceste do práce, prenikol ma teplý, upokojúci pocit. Všetko, čo som dokázala povedať, bolo “ďakujem”.

Strávila som týždeň v nemocnici, keď mi lekár navrhol Al-Anon. Bolo pre mňa ťažké uveriť tomu, že pitie môjho otca bolo obrovským faktorom pri mojich pocitoch nízkeho sebahodnotenia, zmätku, hnevu a strachu. Bola som vydatá a u rodičov som nebývala už osem rokov. Môj manžel je úžasný, starostlivý muž, ktorý ma podporuje. Bolo to preňho veľmi ťažké, no napriek tomu pri mne zostal a dával mi svoju silu a lásku, aby mi pomohol prekonať moju bolesť.

Na prvé strenutie Al-Anon som prišla v januári 1990. Po tom, čo som sa cítila, akoby som sa šplhala na kopec a zošmykla sa späť dole zakaždým, keď som sa priblížila k vrcholu, bolo toto stretnutie ako keby sa otvorila hrádza, a bolo to fajn. Moja skupina ma prijala s láskou. Veľmi som potrebovala ich objatia, ktoré som tam dostala. Chcela som byť schopná prijímať lásku iných, ale necítila som, že by som bola hodná lásky. Prijatie skutočnosti, že potrebujem pomoc, bolo mojim prvým krokom späť na vrchol hory. Naučila som sa, že som nebola zlým malým dievčatkom a že som nezapríčinila pitie v našej rodine. Takisto som sa naučila, že nad inými ľuďmi som bezmocná a že sa každý deň môžem pokúsiť robiť všetko najlepšie, ako viem. Každý deň som mohla prijímať ako nový deň a na konci som sa ho mohla vzdať a odovzdať ho minulosti. Objavila som, že nie som dokonalá, že je normálne, keď robím chyby, že si môžem odpúšťať a nemusím sa príliš prísne posudzovať. Odkedy som v Al-Anon, sú pre mňa moje pocity dôležité; pomáhajú mi rásť.

Dnes vidím osobu, ktorou som a mám ju každý deň radšej. Mám určité obavy, na ktorých pracujem, ale program Al-Anon ma učí, aby som bola trpezlivá a dáva mi nádej. Ďakujem Bohu za každého človeka, ktorého mi postavil do cesty, aj za úžasný program pre život. Som presvedčená, že ten teplý pocit, ktorý som spomenula na začiatku, bol bozk od Boha, ktorým mi chcel povedať, že som jedinečná. To samo osebe znamená, že som už prešla dlhú cestu odvtedy, čo som sa cítila nehodná lásky a šťastia. Zasluhujem si oboje.

Donna K., Alabama

Varovný signál

Od svojho detstva som mala neustáleho spoločníka – depresiu. Depresia mi stále hovorila, že som nemilovaná a osamelá. Premohla ma vždy, keď som to najmenej očakávala a kvôli nej som verila, že sa skoro stane nešťastie nejakej blízkej osobe, ktorú som veľmi milovala.

Otec mi zomrel, keď som mala devätnásť a v mysli som si ho predstavovala ako láskavú, starostlivú a dokonalú osobu, ktorou v skutočnom živote nikdy nemohol byť. Roky som žialila za rodičom, ktorého som nikdy nemala. Rovnako, ako som verila, že to je moja chyba, že ma nemohol milovať tak, ako som chcela byť milovaná, verila som aj tomu, že to, že zomrel, bola moja chyba. Môž život bol plný temných predtúch, že aj ostatní, ktorých milujem, zomrú.

Keď som prišla na Al-Anon, žila som vo svete fantázie. Zoznámila som sa a neskôr si vzala inteligentného, duchaplného, zábavného alkoholika, ktorému na mne záležalo. Musela to byť Vyššia moc, ktorá mi túto osobu vybrala a naplánovala svadbu, pretože ja sama by som už nikdy nikoho nemilovala, aby som sa ušetrila bolesti z opustenia, ktorú by nevyhnutne priniesla smrť.

V Al-Anon som sa naučila, že by som sa cítila lepšie, keby som sa s láskou odpútala od alkoholika a pozrela sa na svoje vlastné nedostatky. Toto by mi umožnilo mať vyrovnanosť, ktorú som videla u ostatných okolo stola. Túto revolučnú predstavu bolo pre mňa ťažké, ak nie priamo nemožné, praktizovať. Čítala som letáky a knihy a rozhodla som sa, že to budem musieť hrať, aby ma moji noví priatelia milovali. Na stretnutiach som žartovala a smiala sa. Keď sa ma niekto opýtal, ako sa darí ešte stále aktívnemu alkoholikovi, komentovala som to vtipne a sarkasticky, aby verili tomu, že som naozaj vyrovnaná.

Napriek tomu, aká som bola, ma moja neustála spoločníčka depresia prestávala vyhľadávať každý deň. Niekedy bola preč celé dni. Keďže som stále nepoznala jej meno, cítila som, že som umožnila sebaľútosti, aby ma okrádala o moju vyrovnanosť. Pracovala som na odstránení mojej fantázie praktizovaním dvanásteho kroku. Keď som si začala maľovať fantastické predstavy, pristihla som sa pri tom a opýtala sa samej seba, aký koncept Al-Anon, ktorý som praktizovala, by som mohla odovzdať nejakému nováčikovi na stretnutí. Toto bol dobrý spôsob, ako zmeniť svoju sústredenosť. Postupne som získala pocit vyrovnanosti, kontrolu nad svojim životom a úprimnú lásku svojich nových priateľov, ktorí ma vnímali ako hodnú lásky ešte skôr, ako som dokázala milovať samú seba.

Nakoniec som sa naučila, že depresia nie je nepriateľ, za ktorého som ju považovala. Jedného dňa, keď som si robila inventúru, som na sebe objavila niečo nové. Uvedomila som si, že niekoľko dní som bola v depresii, ale akonáhle som odhalila svoj nedostatok, depresia odišla. Rozhodla som sa skúsiť experiment. Kedykoľvek som prežívala depresiu, študovala som kroky, aby som zistila, či by som vo svojej intenvúre mohla objaviť niečo, na čom som potrebovala pracovať. Zakaždým ma depresia opustila.

Sformulovala som si teóriu. Kedykoľvek prežívam depresiu, už dopredu oplakávam stratu niekoho, kto mi je veľmi blízky – je to môj nedostatok. Nejakým spôsobom som už hlboko vo svojom vnútri rozoznala, že idem zmeniť hlboko zakorenený zvyk, ktorý prekáža mojej vyrovnanosti. Depresia je signálom, že sa začal smútočný proces. Bude trvať tak dlho, pokiaľ budem čakať na použitie krokov, aby som objavila, čo potrebujem zmeniť.

Včera na mňa zostúpila depresia ako tmavý mrak na nádherný slnečný deň. Sedela som a dovolila som, aby som sa na chvíľu ľutovala. Vybrala som sa na prechádzku so svojimi dvanástimi krokmi a snažila sa vyriešiť problém. Nedávno sa mi prihodilo niekoľko vecí, ale keď som prechádzala všetky možnosti, nič z toho ma neoslovilo.

V ten večer, keď sme sa najedli a chcela som odísť na stretnutie, vyvolala som hádku s manželom, ktorý už takmer dvanásť rokov nepil. Vyletela som dvermi a nechala za sebou pocity viny. Na stretnutí som hovorila o svojich zmätených pocitoch. Ostatní sa hneď podelili so svojimi skúenosťami v tejto oblasti. Jeden z nich navrhol: Ži a nechaj žiť. Usmiala som a súhlasne prikývla. Ďalší navrhol Deň po dni. Aké úžasné stretnutie! V jednom článku bolo napísané, že niekedy sa musíme pozrieť pod povrch problémov, aby sme pochopili ich jadro.

Domov som odchádzala rozhodnutá vykoreniť problém, ktorý ma mučil. Dlho som sa kúpala a premýšľala a potom som si uvedomila, že opäť som trpela kvôli pocitom opustenosti. Nedávno sa náš syn oženil, dcéra o dva týždne odchádza do školy, mladšia dcéra sa rozhodla, že radšej pôjde so svojimi kamarátmi von, akoby išla so mnou na stretnutie a manžel prišiel na večeru neskoro. Nemohla by som si na depresiu vybrať lepší čas ako tento, keď ma všetci opustili. Opäť som si mohla povedať, že ma nikto nemá rád a že som zlý človek.

Nasledujúci deň, keď som dala s manželom veci do poriadku, vybrala som sa na prechádzku. Išla som po tej istej ceste ako deň predtým, opäť svietilo slnko a bolo pekne, ale ja som sa zmenila. Cítila som sa, akoby som mala o 50 kíl menej. Všimla som si rieku, stromy a modrú sojku, počula som ďatla a vranu. Včera som nič z toho nevnímala. Usmiala som sa, keď som si spomenula, ako jeden z členov na stretnutí povedal: “Nechcem ťa uraziť, ale je príjemné vidieť, že aj niekto, kto nie je nováčik, má problém.” Vyjadrila som vďačnosť svojej Vyššej moci za všetky veci, ktoré som dostala, kráčala som ďalej a v duchu som si opakovala: Som milovaná, som milovaná.

Susan A., New York

Opýtala som sa manželovho lekára

Môj manžel spadol zo schodov a zobrali ho na jednotku intenzívnej starostlivosti. Keď ho prijali, mal v krvi vysokú hladinu alkoholu. Chodila som za ním každý deň, ale nikdy som sa nestretla s jeho lekárom.

Asi o štyri dni ho preložili na normálne oddelenie. Zavolala som lekárovi a nechala mu odkaz s prosbou, aby mi zavolal. Chcela som sa s ním porozprávať o dvoch veciach. Prvá vec bolo to, že môj manžel mal veľké bolesti a ich pôvod nebol diagnostikovaný. Opýtala som sa ho: “Ako budete postupovať?” Odpoveď som nedostala. Výsledky magnetickej rezonancie ukázali, že môj manžel prekonal tri malé mozgové príhody, ale tieto neboli dôvodom jeho súčasnej nespôsobilosti. Lekár povedal, že treba urobiť ešte ďalšie testy.

Moja druhá otázka znela: “Čo budeme robiť s manželovým alkoholizmom?” Odpoveď na túto otázku som dostala veľmi rýchlo. Lekár do telefónu zakričal: “My nebudeme robiť nič! Vy musíte ísť na Al-Anon!”

Som si istá, že na mojej strane slúchadla zavládlo na nejaký čas ticho. Ja? Na Al-Anon? Moja prvá myšlienka bola: “Prečo ja? Ja nepijem. Ja nemám problém.”

Keď som sa konečne znova nadýchla a prišla k zmyslom, myslím, že som sa lekárovi poďakovala a zavesila som. Potom som v zozname začala hľadať číslo Al-Anon. Možno som zavolala na číslo AA. Naozaj sa na to nepamätám. Odkázali ma na veľmi láskavú osobu, ktorá mi povedala, že stretnutie Al-Anon sa bude konať v nemocnici blízko nášho domu v stredu o siedmej večer.

Nasledujúci týždeň som išla na svoje prvé stretnutie. Nemusím hovoriť, že ma tam prijali veľmi srdečne a povedali, aby som prišla aj nabudúce. Išla som a som veľmi vďačná lekárovi, ktorý mi povedal, že tam musím ísť, aj členom, ktorí ma tam prijali. Už tam chodím tri a pol roka a pravdepodobne budem chodiť na stretnutia do konca svojho života. Veľmi rýchlo som si uvedomila, že keďže som celý svoj život žila s alkoholikmi, naozaj som mala niekoľko problémov! V skutočnosti som bola veľmi chorým človekom.

V Al-Anon som našla pokoj mysle a vyrovnanosť, o ktorej som si nikdy nemyslela, že by som ju mohla mať. Môj manžel stále pije, ale ja viem, že ja som to nespôsobila, nemôžem to kontrolovať a ani vyliečiť. Všetko, čo môžem urobiť, je starať sa o seba prostredníctvom uplatňovania dvanástich krokov Al-Anon, prostredníctvom tradícií, navštevovaním stretnutí a čítaním literatúry.

Zmena môjho postoja spôsobila veľký rozdiel v tom, ako spolu s manželom vychádzame. Takisto to spôsobilo zmenu v tom, ako vychádzam s inými ľuďmi. Už viac nereagujem na situácie, ktoré nemôžem nijako ovplyvniť. Počúvam a poviem niečo len vtedy, keď sa niekto opýta na môj názor. S manželom diskutujeme o veciach pokojne a otvorene. Môžem sa rozhodovať a rovnako aj môj manžel. To, ako sa rozhodne, nie je moja vec.

Na svoje tretie výročie v Al-Anon som napísala list lekárovi, ktorý mi o Al-Anon povedal. Poďakovala som a povedala som mu, že spolu s Al-Anon ma zachránil duchovne aj telesne. Vždy mu budem vďačná, aj ľuďom, ktorí ma medzi seba tak srdečne prijali.

Nancy S., Illinois

Naučiť sa smiať

Keď som prišla do Al-Anon, uplynulo už veľmi veľa času odvtedy, čo som sa naposledy smiala. Alkoholizmus zničil v mojom živote veľmi veľa a takmer zničil aj mňa. Zabudla som, ako som sa cítila, keď som sa smiala, pretože som všetko brala veľmi vážne. Po niekoľkých mesiacoch v programe som sa prvýkrát prichytila pri tom, že sa smejem. Keď som si uvedomila, že som to naozaj ja, vydesilo ma to.

Keď moja liečba napredovala, naučila som sa nebrať samú seba tak vážne. Dokonca som sa začala učiť, ako sa smiať na svojich chybách, perfekcionizme a manieroch a začala som sa uzdravovať vo svojom vnútri.

Raz sme s kamarátkou išli na poštu kúpiť známky. Vhodila som mince do automatu na známky a začala čítať pokyny. “Ak chceš známky, stlač tlačidlo teraz”. Po uplynutí nejakej doby sa ma kamarátka opýtala, na čo čakám. Pozrela som sa na ňu a povedala: “Neviem, kde je tlačidlo teraz”. Obidve sme sa pozreli na automat a potom sme vybuchli od smiechu.

Dnes už moje myslenie nie je také doslovné a čierno-biele. Naučila som sa, že v Al-Anon nie sú pravidlá, ale princípy. Naučila som sa, že ľahký dotyk pri začiatku rozhovoru veľmi pomôže.

Cherie E., California

Telefonát mladého múdreho kňaza

V roku 1967, keď som už 17 rokov žila v zmätku, potlačovanom hneve, rozhorčení a znepokojení kvôli nekontrolovateľnému pitiu môjho manžela, som sa konečne porozprávala s kňazom. Očakávala som, že kňaz bude s manželom hovoriť o tom, aby sa polepšil. Kňaz len na kus papiera napísal nejaké telefónne číslo a povedal mi, aby som išla domov a zavolala tam. Jeho nechápavosť ma tak sklamala, že som nikam nezavolala a to číslo som odhodila. No o dva mesiace neskôr sa veci zhoršili do takej miery, že som bola nútená znovu sa vrátiť ku kňazovi.

Tento múdry mladý muž niekomu zatelefonoval, aby za nami hneď prišiel. Toto bol začiatok zvyšku môjho života – života, ktorý žijem dnes. Teraz dokážem robiť zložité rozhodnutia a dokážem s nimi žiť. Umožňujem ľuďom, hlavne tým, čo sú mi najbližšie, aby robili vlastné chyby v nádeji, že im budú na úžitok tak, ako boli mne. Stala som sa osobou, ktorej by mohol zavolať ten kňaz, aby pomohol ostatným ľuďom, ktorí majú rovnaký problém ako ja.

Zázrak je, že skupiny Al-Anon ešte pred 36 rokmi nijakí profesionáli nepoznali. Hoci boli v mojej farnosti traja kňazi, z milosti Vyššej moci som mohla zavolať práve tomu, ktorý ma dokázal správne usmerniť. Navždy budem za to vďačná.

Doreen M., Australia

Život je rovnováha

Ľudia si vždy mysleli, že som veľmi spoločenská a priateľská. S každým som sa dala do reči a medzi ľuďmi som sa cítila dobre. Napriek tomu som s nikým nenadviazala blízky vzťah. Nechcela som riskovať, pretože som sa toho veľmi bála. Nechcela som, aby sa niekedy niekto dozvedel, že nie som taká zábavná a priateľská, ako si to o mne všetci myslia. Na seminári Al-Anon som počula, že izolácia je “dobrovoľne prijatá osamelosť” a začala som o tom premýšľať.

Kým som vyrastala, rada som chodila na rôzne miesta. Mala som dobrodružnú povahu! Ľudia ma vnímali ako veľmi silnú a schopnú osobnosť. Myslela som si, že všetky tieto charakteristiky sú veľmi dobré kvality, až kým som neprišla na Al-Anon. Uvedomila som si, že môj zmysel pre dobrodružstvo a sebestačnosť boli spôsoby, akými som unikala z rodinnej situácie, ktorú som nemala rada.

Moje dobrodružstvá ma priviedli do Spojených štátov. Prešla som z rozpálenej panvice do ohňa, keď som sa vydala za amerického alkoholika. Skoro som sa ocitla v cudzej krajine s novým životným štýlom, niekoľkými deťmi a “na tanieri som toho mala veľa”. Keď choroba môjho manžela napredovala, rovnako napredovala aj moja izolovanosť. Nechcela som, aby niekto vedel, čo sa u nás deje, a tak som sa snažila situáciu kontrolovať tým, že som na seba prevzala všetky zodpovednosti. Myslela som, že to je presne to, čo mám robiť, ale vo svojom vnútri som naozaj trpela. Život bol veľmi ťažký a nemala som v ňom ani štipku zábavy!

Veci išli od zlého k horšiemu, až som narazila na samé dno. Keď už bolo zrejmé, že situáciu v rodine nemôže kontrolovať, cítila som sa zúfalo. Vtedy som našla Al-Anon. Bola to tá najlepšia vec, ktorá sa mi kedy stala.

V Al-Anon mi trvalo dosť dlho, kým som začala rozprávať a kým som niekoho požiadala, aby sa stal mojim sponzorom. Veci na základe tohto programu u mňa fungovali veľmi nenásilne. Spriatelila som sa s úžasnou ženou, ktorú som na stretnutí stretla ako prvú. Stali sme sa jedna druhej sponzorkami, hoci som to v tom čase ešte nevedela. Keď mi pomohla dostať sa cez veľmi ťažkú situáciu, uvedomila som si, že som nebola taká sebestačná, ako som si to predtým myslela. S pomocou nej aj ostatných členov svojej skupiny som videla, čo musím urobiť.

Jedna z najťažších vecí, ktoré som vo svojom živote urobila bolo to, že som sa rozviedla. Vedela som, že to bude mať veľmi tvrdé následky, ale program ma učil, aby som dôverovala svojej Vyššej moci. Všetky odpovede som mala vo svojom vnútri. Potrebovala som len viac vyrovnanosti, aby som mohla počúvať!

Od môjho prvého roku v Al-Anon môj život nie je ľahký. Dnes chápem, že život je rovnováha. Niekedy idú veci dobre, inokedy zle, ale mám svoj program, ktorý mi pomáha všetko to prekonať. Dnes žijem, no pred Al-Anon som sotva prežívala.

Stále mám problémy s izolovanosťou. Mám sklony chcieť vyriešiť všetky problémy sama, až kým to nie je také zložité, že potrebujem požiadať o pomoc. Program mi poskytuje príležitosti zavolať môjmu sponzorovi alebo iným členom Al-Anon. Je na mne, či sa rozhodnem zostať v mojom osamelom, izolovanom stave, alebo budem aktívne hľadať iné alternatívy a nádej.

Maria L., Pennsylvania

Jedno veľké plus

Keď som sa zoznámila s alkoholikom, prišlo mi ho ľúto. Keďže mám takú povahu, že mi na druhých záleží a mám ich rada, skoro som sa do tohto alkoholika zamilovala. Za krátky čas sme sa vzali a urobila som bláznivé rozhodnutie, že manželove problémy vyriešim.

Netrvalo dlho, kým som si uvedomila, že pitie sa nedá kontrolovať. Nezúrila som kvôli tomu, pretože môj manžel sa vedel veľmi ľahko nahnevať a pre hocičo dokázal vybuchnúť. Stala sa zo mňa osoba, ktorá sa ľuďom dokázala zapáčiť a takisto uschopňovač, ktorý sa snažil urobiť pre manžela všetko správne.

Telefonovala som manželovmu šéfovi, aby som mu oznámila, že manžel je príliš chorý a preto nemôže prísť do práce. Varila som všetko, čo si manžel zažiadal a jedlo som podávala vtedy, keď to chcel on. Keď si išiel do postele ľahnúť opitý, snažila som sa, aby deti boli ticho. Po dome sme chodili po špičkách, aby sme ho nezobudili, pretože sme sa báli, že potom opäť začne piť.

Bola som ním taká posadnutá, že som nemala čas rozmýšľať o tom, čo som od života naozaj chcela. Veľa rokov som žila v strachu. Nechcela som od neho odísť, pretože som bola presvedčená, že ho naozaj milujem a môžem mu pomôcť.

Na začiatku nášho manželstva som dvakrát vyskúšala Al-Anon. Nemyslela som si, že je to niečo pre mňa, pretože členovia Al-Anon hovorili, že sa potrebujem sústreďovať na seba. To som nemohla urobiť! Kde by bol môj manžel, keby som sa sústreďovala na seba? Bola som príliš zameraná na neho, než aby som mohla uplatňovať program Al-Anon pre svoj vlastný úžitok.

Existovalo pre mňa jedno veľké plus. Verila som v Boha a spoliehala sa naňho, že ma prevedie cez zložité obdobia. Vedela som len veľmi málo o tom, že On má iné plány. Môj manžel prišiel o zamestnanie, pretože sa jeho firma presťahovala. Dlhý čas bol živiteľom rodiny a zrazu bol nezamestnaný. Keď deti vyrástli, zapísala som sa do školy, aby som si obohatila svoje zručnosti a naučila sa niečo pre seba. Môj manžel ma v tom podporoval tak, že keď som bola v škole, robil domáce práce.

Po ukončení školy som získala prácu v agentúre, ktorá podporovala duševne postihnutých ľudí. Roly v našej rodine sa nejako vymenili a ja som začala byť živiteľkou rodiny. Netrvalo dlho, kým som si uvedomila, že k svojmu manželovi cítim odpor – preto, lebo robil moju prácu a ja som robila jeho. Vôbec sa nesnažil nájsť si iné zamestnanie.

Keďže môj manžel stále pravidelne pil, vrátili sa mi moje staré pocity hnevu a strachu. Niekedy som si svoje pocity brala so sebou do práce. Z nejakého neznámeho dôvodu jeden človek v práci vyvol moju frustráciu a hnev. Nechcel urobiť to, čo som od neho chcela. Dnes verím, že to bola práca mojej Vyššej moci, ktorá ma učila, ako zmeniť moje spôsoby.

Moja nadriadená si všimla všetky pocity, ktoré som prežívala. Navrhla mi, aby som išla za terapeutom a naučila sa, čo urobiť so svojimi emóciami a všetkými zmenami, ktoré sa v mojom živote objavovali. Po tom, čo som ho navštívila, uvedomila som si, že potrebujem Al-Anon. Zavolala som priateľke, ktorá tam chodila a vzala ma so sebou na stretnutie. Na základe tejto skúsenosti som sa rozhodla, že tam budem chodiť.

Al-Anon doslova zmenil môj život. Naučila som sa, ako sa zdravým spôsobom odpútať od svojho manžela a od ľudí, kde som pracovala. Takisto som sa naučila dostatočne spomaliť, aby som sa vyhla očakávaniu, že zázraky sa udejú za jednu noc. Hlavne som sa naučila, ako rozšíriť môj vzťah s Bohom tak, ako ho chápem.

Teraz sú to dva roky, čo pravidelne navštevujem Al-Anon a ostatných členov mám veľmi rada a vážim si ich. Oni mi to opätujú nepodmienečnou láskou. Mám úžasnú sponzorku, ktorá mi trpezlivo pomáha prijímať moju situáciu takú, aká je a riešiť život normálnym spôsobom.

Keby ma moja Vyššia moc neuviedla do situácií, ktoré pre mňa boli výzvou, alebo by mi neposlala ľudí, ktorí mi pomohli, stále by som bola rovnaká ako predtým. Prešla som dlhú cestu, ale ešte nie som na jej konci. Nebudem na konci ani vtedy, keď sa poslednýkrát nadýchnem, ale v Al-Anon rastiem deň po dni.

Som veľmi vďačná za ľudí, ktorí prišli do môjho života. Zvlášť som vďačná za alkoholika, ktorý mi pomohol tento program nájsť. Hovorí sa tu: “Vráť sa aj nabudúce!” Som živým dôkazom toho, že Al-Anon funguje.

Marsha H., Nové Škótsko

Otázky:

  1. Čo pre mňa znamená odpútanie?
  2. Ako sa môžem sústreďovať na seba?
  3. Praktizujem odpútanie s láskou? Ako?
  4. V akých smeroch prežívam slobodu, keď sa vzdám svojej posadnutosti týkajúcej sa správania iného človeka?
  5. Naučila som sa, ako sa emocionálne vzdať bez toho, aby som vzťah ukončila? Ako?

Sama si to pripomínam

Keď som po prvýkrát prišla na Al-Anon, bolo to preto, lebo som sa chcela naučiť, ako zabrániť alkoholikovi v pití. Videla som, čo alkohol s jeho mladým životom robí a nemohla som sa na to pozerať.

Zistila som, že v Al-Anon nenájdem odpoveď na to, ako mu zabrániť v pití, pretože jeho pitie nie je mojou vecou. Táto odpoveď sa mi absolútne nepáčila.

Keď som už chvíľu chodila do Al-Anon, hoci alkoholik ešte stále pil, uvedomila som si, že môj život je príjemnejší a pokojnejší. Prestala som jeho pitie považovať za svoju záležitosť a začala som sa zaujímať o svoju duševnú pohodu, čo som už dávno nerobila.

Na Al-Anon som chodila už viac ako päť rokov a veľa som sa naučila. Naučila som sa, že je celkom v poriadku nahnevať sa, prejaviť svoje pocity, mýliť sa, starať sa o seba a je tiež v poriadku priznať, že som dôležitá. Naučila som sa, že mám Vyššiu moc, ktorá má kontrolu nad každou situáciou a ja to robiť nemusím. Keď niečo nechcem robiť, naučila som sa povedať nie. Môžem sa vzdať domácich prác na jeden alebo dva dni a svet sa napriek tomu neprestane krútiť – a naučila som sa, že som nepodmienečne milovaná.

Aj po piatich rokoch v Al-Anon a v snahe uplatňovať svoj program som občas znechutená. Alkoholik v mojom živote ešte stále pije, aj keď väčšina členov mojej skupiny hovorí o alkoholikoch, ktorí nepijú. Vtedy si musím pripomínať, že toto je môj program. Al-Anon mi vrátil môj život, moju radosť a môj vzťah s Vyššou mocou a  za to som vďačná.

BST, Severná Karolína

Zmena môjho postoja

Mám sklony vnucovať poriadok veciam v mojom okolí. Ak nedávam dobrý pozor, ľahko sa ma zmocní hnev. Doma v kúpelni ukladám osušky na jedno miesto, uteráky na druhé a žinky tam, kam patria. Jedného dňa som si všimla, že niekoľko žiniek je položených na osuškách a niekoľko osušiek bolo na uterákoch.

Chvíľu som tam stála a začal sa ma zmocňovať hnev. Povedala som si: “Prečo môj manžel nemôže položiť veci na správne miesto?” Sme len dvaja, preto som nemohla obviňovať nikoho iného. Potom som tie veci poukladala správne.

Napadlo ma niekoľko sloganov: “Aké je to dôležité?” a “Prvé veci majú byť prvé”. Začala som si uvedomovať, že mi trvalo len niekoľko sekúnd, kým som to poukladala. Potom som sa sama seba opýtala: “Kde je tvoja vďačnosť?” Mala by som byť rada, že môj manžel perie, suší, skladá a odkladá veci na miesto. Začala som strácať hnev a vzala som to ako lekciu na zmenu môjho postoja.

Hovorila som o tom na skupine Al-Anon. Neskôr, keď ma opustil všetok hnev a frustrovanosť, bola som schopná hovoriť o tom so svojim manželom. Keď si uvedomil, že ma to trápilo, usiloval sa uteráky ukladať na správne miesto. Postupom času je to tak, že veci nie sú vždy na správnom mieste a viete čo? Už je mi jedno, keď je je skrinka trochu neusporiadaná.

Cez Al-Anon som sa naučila, že keď sa budem držať hnevu, bude ďalej rásť a rozvíjať sa. Ak na tom budem pracovať, v živote sa mi bude dariť.

Teresa L, Georgia

Skúšali sme manželskú poradňu

Asi pred 19 rokmi som mala vo svojom manželstve problémy. Bola som pripravená skoncovať s tým, ale nemala som k tomu odvahu a nevedela som, či som na to skutočne pripravená. Manžel si všimol, že sa veci menia a odporúčil, aby sme skúsili manželskú poradňu.

Nech nebesá odpustia, že moje manželstvo zlyhalo. Niekto by mohol povedať, že som neurobila všetko, čo som mohla, aby som ho zachránila, a tak som vyhľadala poradcu a išla som za ním. Počas prvého sedenia sa rozprával oddelene s mojim manželom a so mnou a potom sa s nami rozprával spoločne. Opýtal sa ma, či urobím nejaké veci, ktoré mi odporúčal. Povedala som: “Samozrejme!” Odporúčil mi, aby som si prečítala nejakú knihu, ale nevedel presne, ako sa volá. Povedal, že ju môžem dostať na Al-Anon, keď navštívim stretnutie pre rodiny a priateľov alkoholikov. Neskôr som sa dozvedela, že tá kniha bola Deň po dni.

Nuž, vedela som, čo je alkoholizmus, ale Al-Anon som nepoznala. Poradca mi odporúčil konkrétnu skupinu Al-Anon, kde sa stretávali moji vrstovníci. Vedel približne, kde to je, ale nemal presnú adresu.

V stanovený večer som hľadala kostol, v ktorom sa stretnutie malo konať. Takmer som sa toho vzdala, ale povedala som si, že urobím ešte jeden pokus a našla som to. Na prvé stretnutie som vošla so želaním, aby som bola neviditeľná. Nikdy nezabudnem na pocit, ktorý som prežívala, keď niekto z prítomných čítal úvod.

Všetko, čo som vnímala, bolo čítanie. Bolo to, akoby v tej miestnosti boli len dvaja ľudia a dotyčná hovorila ku mne. Nepočula som nijakú chôdzu, nijaké posúvanie stoličiek, nijaký kašeľ, nijaký šepot. Nepočula som nijaký iný zvuk, len to čítanie a vedela som, že tam patrím. Ešte aj po devätnástich rokoch si pamätám, o čom hovorili a kde som v ten večer sedela. Nič z toho, o čom hovorili, nesúviselo s mojou vtedajšou situáciou, ale po prvýkrát som vedela, že nie som neviditeľná a títo ľudia nejakým spôsobom vedeli ako sa presne cítim.

Keď sa niekto opýtal, či chcem niečo povedať, odmietla som a začala som plakať. Plakala som celou cestou domov. Keď som prišla domov, manžel sa ma opýtal, čo som sa naučila. Povedal: “Naučili ťa, ako nás máš nenávidieť?” Povedala som “nie” a odišla som preč. Nasledujúci týždeň som bola na svoje stretnutie pripravená. Pamätám sa, že celou cestou domov som spievala a odvtedy je to stále tak.

Dlho sme neišli do manželskej poradne. Manžel bol presvedčený o tom, že poradca stojí na mojej strane a chce rozprávať len o pití. Naše manželstvo nevydržalo, ale mne sa darí veľmi dobre. Keď som žila v komunite, kde sa konalo viac ako jedno stretnutie Al-Anon za týždeň, chodila som tam viackrát. Zapojila som sa do dobrovoľníckej služby a dnes by som nespoznala tú osobu, ktorou som bola predtým, ako som prišla do Al-Anon. Nie každému sa páči, že som sa zmenila, ale som oveľa šťastnejšia. V živote som urobila veľa vecí, ktoré by som nikdy neskúsila, keby som neprišla na Al-Anon.

Ďakujem Bohu, že ma postavil na správne miesto v správnom čase, hoci som tam nechcela ísť. Ďakujem Bohu za informovaných odborníkov a ďakujem Mu za môj nový spôsob života v Al-Anon.

Gretchen B., Louisiana

Povedal mi o tom poradca mojej manželky

Keď moja manželka odchádzala z liečenia, jej poradca mi povedal, že potrebujem chodiť na stretnutia Al-Anon, aby sa situácia v našej rodine zlepšila. Poradca povedal, že pokiaľ moja manželka bude na svojej triezvosti pracovať v AA, ja by som mohol pracovať na svojej vyrovnanosti a vzťahoch. Myslel som si: “To nie. Budem uväznený v chladnom a studenom prízemí nejakého domu s bandou sťažujúcich sa a nariekajúcich žien, ktoré pijú takú silnú kávu, že ak do stredu pohára postavíte lyžičku, ani sa nepohne.” Niekto mi navrhol, aby som prišiel aspoň na šesť stretnutí a tak som to urobil. Podľa môjho názoru bolo naše manželstvo hodné aspoň šiestich stretnutí.

Najprv som chodil na stretnutia, aby som počúval a učil sa. Keď na mňa prišiel rad, aby som niečo povedal, jednoducho som ostatným poďakoval za ich múdrosť a odovzdal som slovo ďalej. Po niekoľkých stretnutiach som si začal uvedomovať, že počúvam útržky svojho vlastného príbehu. Potom som si všimol, že keď ostatní niečo hovorili, myslel som si: “Hej, to som ja!” Napr. ja som bol vždy ten, ktorý všetko riadil. Cítil som zodpovednosť za všetko, nech som bol v akejkoľvek skupine – bez ohľadu na to, či to bola alebo nebola moja vina! Svoj úspech som ako “hlava domácnosti” meral tým, koľkokrát som členov rodiny zachránil z rôznych situácií. Videl som, že moja manželka prijíma podporu z programu AA. Sedel som a ticho premýšľal: “Kde je moja podpora?” Keď som zo začiatku na stretnutiach Al-Anon len sedel, počúval a učil sa, získal som na vec určitý náhľad – Al-Anon je moja podpora!

Dnes si uvedomujem, že do Al-Anon chodím kvôli vlastnej vyrovnanosti, nie aby som pomohol alkohlikovi vydržať v triezvom stave alebo aby predišiel relapsu. Aj naďalej som vďačný za všetky skúsenosti, silu a nádej, o ktorú sa so mnou delia členovia Al-Anon. Všetko to začalo vtedy, keď som išiel na svoje prvé stretnutie, aby som jednoducho “počúval a učil sa”.

Dave C., Ohio

Nové poznanie otriaslo starým presvedčením

Môj chlapec, ktorý sa práve začal liečiť v AA, mi dal nenásilnú radu, aby som chodila do Al-Anon. Mala som veľa otázok: “Ako je to možné, že neschopnosť prestať piť je chorobou? Kto presne sú alkoholici?” Takisto som mala viac osobných otázok: “Ako môžeš byť alkoholik, keď som ťa nikdy nevidela piť? Mala som si tvoje pitie všimnúť? Urobila som nejakú chybu, keď som si nevšimla, že piješ?”

Na tieto otázky mi môj chlapec nemohol odpovedať. Potrebovala som príbehy členov Al-Anon, aby mi odkryli prirodzenosť alkoholizmu; po prvé to, ako alkoholizmus ovplyvňuje alkoholika a po druhé, ako to ovplyvňuje mňa.

Na stretnutiach som počúvala a tiež som čítala články, ktoré túto chorobu opisovali. Postupne som bola schopná prijať myšlienku, že alkoholizmus sa nedá pochopiť. Začala som chápať, prečo to, že alkoholik jednoducho prestane piť, jeho chorobu celkom nevyrieši. Čoskoro moje nové poznanie otriaslo starým presvedčením. Napríklad som už viac neverila, že alkoholizmus ovplyvňuje len tých ľudí, ktorí pijú nepretržite.

Zistila som, že alkoholizmus je taký ľstivý, že mi unikol aj v mojom vlastnom dome. V skutočnosti som žila s aktívnym alkoholizmom. Nevšimla som si, že rozporuplné očakávania a tajnostkárske správanie mojej mamy boli zastieracím manévrom aktívnej choroby. Predpokladala som, že jej nešťastie, depresie a pitie sú všetko mojou vinou.

Bez ohľadu na to, čo som pre ňu robila, nikdy som jej nevyhovela. Stále som verila, že to, že je nešťastná, je moja zodpovednosť. Po rokoch prijímania takejto zodpovednosti som začala vnímať, aká som bola rozčúlená. Jednoducho som nevedela nájsť riešenie. Predpokladala som, že výsledok mám vo svojej moci a že musím byť usilovnejšia a musím byť lepšou dcérou.

Keď som začala uplatňovať dvanásť krokov, moja myseľ to chápala len veľmi pomaly. Nechápala som, že alkoholizmus je rovnako mojou chorobou. Vo svojom zúfalstve som sa prela s členmi Al-Anon v tom, že alkoholizmus nie je môj problém. Ja som nebola alkoholička, tak prečo by som mala priznať, že som bezmocná nad alkoholom a že sa môj život stal neovládateľným?

Jedného dňa mi moja nastávajúca sponzorka povedala: “Môj život bol taký neovládateľný, že som musela uznať, že som bezmocná nad ľuďmi, miestami a vecami.” Od toho momentu som mohla konečne vnímať to, že alkohol ako nejaká látka, nie je môj problém. Veď ja som dokázala piť normálne. Alkohol ma ovplyvnil prostredníctvom môjho správania a mojich odpovedí alkoholikovi. Svojim správaním som nemohla kontrolovať šťastie alkoholika viac ako to, aby prestal piť. Konečne som sa cítila slobodná od zodpovednosti za citový stav alkoholika.

Al-Anon ma naučil novým spôsobom, ako vychádzať s ostatnými. Naučila som sa, ako sa odpútať s láskou, ako odísť z miestnosti, ak je tam neznesiteľná situácia a ako so súcitom počúvať alkoholikov, ktorých milujem.

Nie dlho potom, čo som sa začala učiť nové zručnosti v Al-Anon, odviezli moju mamu do nemocnice, pretože trpela nevyliečiteľnou pľúcnou chorobou. Cítila som veľký tlak, aby som sa naučila všetko o svojom uzdravení čo najrýchlejšie. Chcela som vedieť, ako urobiť deviaty krok nápravy s mojou matkou skôr, ako zomrie.

Deviaty krok znie: “Urobili sme priamu nápravu vo všetkých prípadoch, kedy to bolo možné okrem prípadov, keby to poškodilo im alebo iným ľuďom”. Moja sponzorka ma povzbudila, aby som radšej počkala, než aby som sama vynútila nejaké riešenie. Mala pravdu. Naskytla sa mi príležitosť, kedy som bola schopná priznať si moje vlastné nezvládateľné správanie. Hoci moja mama nemohla počuť celý môj deviaty krok, začínam prijímať to, že počula dosť na to, aby mi odpustila.

Tri dni pred svojou smrťou mama sotva rozprávala a priznala, že mala problém s alkoholizmom. Poprosila ma, aby som jej prečítala kroky a vysvetlila jej ich. Žasla som nad tým, ako tento program fungoval napriek mojim obavám a ponáhľaniu. Vďaka Al-Anon prežila moja mama tri dni podporného programu, nový vzťah s Vyššou mocou a obnovený vzťah so svojou jedinou dcérou.

Dnes viem, že môj predchádzajúci hnev bol založený na preberaní prílišnej zodpovednosti za šťastie mojej mamy. Po skúsenosti, keď som stala pri nej, ako sa priblížila smrti a zomrela dnes verím, že nikdy nie je príliš neskoro uplatniť tieto nenásilné kroky. Napokon, robíme to len “Deň po dni”.

Brenda W., Florida