List mame

Mama, nevedela som, že máš problém s alkoholom a liekmi na predpis. Nevedela som, že ocko na mňa kričí preto, lebo sa snaží kontrolovať nekontrolovateľné – tvoju závislosť. Nevedela som, prečo sa doma o ničom nehovorí alebo prečo sa u nás pravidlá neustále menia. Nevedela som, že ma máš rada. Hoci si ma nikdy neobjala, ani si mi to nepovedala, bolo to zrejmé z toho, aké si mi dávala šaty a piekla torty. Nevedela som, že si nebola náchylná na úrazy, ako hovoril ocko, no v skutočnosti si nimi väčšinou prechádzala – preto si padala, narážala do vecí a neustále mala modriny. Nevedela som, že sme sa ti kvôli tomu nemali smiať. Nevedela som, prečo sa ti nikdy nič z toho, čo robím, nepáčilo. Nevedela som, prečo sme sa trápili kvôli tomu, čo si pomyslia susedia a zdalo sa, že práve toto bolo všetko, na čom tebe a ockovi záležalo. Nevedela som, prečo sa so mnou nikdy nerozprávaš o ničom dôležitom. Nevedela som, že keď sa vydám za alkoholika, aj ja budem prežívať rovnakú zúrivosť, hnev a bezmocnosť ako ocko.

Teraz viem, že si robila všetko najlepšie ako si vedela a že ti na mne záležalo. Je mi ľúto, že som to nevedela predtým, ako si zomrela, predtým, než som mohla vo vzťahu k tebe urobiť nápravu. Snažím sa milovať druhých tak, ako som teba nedokázala. Dúfam, že vieš, že ťa mám rada a že som mohla urobiť nápravu vo vzťahu k ockovi predtým, než zomrel. Dúfam, že vieš, že som našla úžasné spoločenstvo, ktoré sa volá Al-Anon, ktoré mi dalo nástroje na to, ako zmeniť svoj život a znovu sa mať dobre.

A drahá mama, ďakujem ti za všetko, čo si pre mňa urobila. Dúfam, že máš pokoj a vyrovnanosť, ktoré mám teraz ja!

Vivienne B., Nový Zéland

Preložené a zverejnené so súhlasom časopisu Forum, Al-Anon Family Group Hdqts., Inc., Virginia Beach, VA, marec 2014, str. 1