Milá mama a otec

Niekedy sa mi naozaj veľmi ťažko hovorí o tom, ako veľmi som ovplyvnený chorobou alkoholizmu. Preto vám chcem dať tento leták a dúfam, že pochopíte, prečo potrebujem chodiť na stretnutia Alateen. Veľakrát som sa obával povedať vám, ako veľmi ma trápi pitie a hádky. Neustále som musel myslieť na to, čo sa deje doma. Stalo sa to prekážkou pre moje učenie, aj pre vzťahy s kamarátmi. Tak veľmi som sa za to hanbil, že som sa bál pozvať svojich kamarátov k nám a niekedy sa ani mne samému nechcelo ísť domov. Mal som pocit, že je to MOJA vina, že máme toľko problémov, no v Alateen som sa naučil, že alkoholizmus je rodinná choroba.

Alateen mi tiež pomohol uvedomiť si, že nenávidím túto chorobu a nie vás.

Nasledujú príspevky niektorých kamarátov z Alateen:

Jana: „Píšem ti, ocko, lebo toto je najľahší spôsob, ako ti môžem vysvetliť, čo pre mňa znamená Alateen. Najskôr som mala pocit, že som jediný človek na svete, ktorý má toľko problémov. Potom som začala počúvať, o čom sa hovorí v Alateen a niečo v mojom vnútri sa otvorilo. Teraz sa teším na stretnutia a to nielen preto, že tam mám priateľov, ale chcem aj zlepšiť svoj život. Vážim si, že si ma spočiatku nútil, aby som chodila na tie stretnutia a vážim si aj to, že tam teraz môžem chodiť. Vnímam, že náš vzájomný vzťah je oveľa pevnejší.“

Andrej: „Mami! Na začiatku, keď ocko vytriezvel, sa mi zdalo, že príliš veľa času tráviš s ním a o mňa sa veľmi nestaráš. Tvoje argumenty spôsobovali to, že som sa cítil osamelý a vystrašený. Snažil som sa získať si viac tvojej pozornosti. Keď si prežívala nejaké napätie, vždy si ma odbila a cítil som sa beznádejne. Teraz mi Alateen ponúka príležitosť hovoriť o svojich pocitoch a vnímať to, že ma tam medzi seba prijali. Teraz si uvedomujem, že si ovplyvnená ockovým alkoholizmom rovnako ako ja.“

Mária: „Hoci ma Alateen nemôže celkom „napraviť“, pomohol mi objaviť nové spôsoby, akými sa môžem pozerať na svoj život. Našla som si tam priateľov, ale nechodím tam len pre túto spoločenskú stránku veci. Chodím tam, aby som získala pomoc v mojich ťažkostiach vyplývajúcich zo života s alkoholizmom. Pred tým som tomu nerozumela. Keď na mňa niekto kričal, aj ja som na neho kričala, ušla som do svojej izby a zabuchla dvere. Alateen mi ukazuje, že sa môžem upokojiť a odpútať sa od danej situácie bez toho, aby som na ňu musela nesprávne reagovať.“

Laura: „Alateen mi vrátil duševné zdravie. Predtým, než som začala chodiť na stretnutia, prežívala som neovládateľné pocity hnevu a nepriateľstva voči ostatným, hlavne voči ľuďom v mojej rodine. Teraz som sa naučila byť vďačnou za drobné veci – za mladosť, smiech a rodinu, ktorej na mne záleží.“

Marek: „Začal som chodiť do Alateen preto, lebo rodičia so mnou začali otvorene komunikovať. Keď som sledoval, ako sa sami rozvíjajú, každý vo svojom vlastnom programe, zažal som žiarliť, keď som si uvedomil, že sa už nehádajú. Ešte stále som šomral, no aj ja som chcel byť šťastný. Som vďačný svojim rodičom za to, že ma nasmerovali na cestu, ktorá sa volá Alateen.“

Viliam: „Neviem, čo by so mnou dnes bolo, keby som nepoznal Alateen. Tu môžem vyjadrovať svoje pocity bez strachu z toho, že sa mi niekto vysmeje. Moja myseľ sa otvorila pre svet, o ktorom som nemal ani tušenia, že existuje.“

Mama, ocko!

Alkoholici trpia v dôsledku alkoholizmu po duševnej, duchovnej a fyzickej stránke. Pravdou je, že rovnako trpí aj rodina alkoholika bez ohľadu na vek jej členov. V minulosti som stále skrývala svoje pocity a tvárila sa, že je mi všetko jedno, aj keď som vo svojom vnútri nariekala. Alateen mi dal lásku, nádej a pocit, že nie som sama. Chcem, aby ste vedeli, že Alateen:

 • je pre deti, ako som ja, ktoré boli ovplyvnené pitím iného človeka
 • poskytuje bezpečné miesto, kde môžem hovoriť o tom, čo prežívam
 • mi pomáha pochopiť rodinnú chorobu alkoholizmu
 • je miesto, kde sa môžem naučiť mať dobrý pocit zo seba
 • ma povzbudzuje, aby som menila svoje postoje namiesto toho, aby som reagovala na situácie
 • mi dáva odvahu odpútať sa s láskou
 • je anonymný – nehovoríme o tom, koho sme na stretnutí videli alebo čo sme tam počuli
 • je úžasný!

Dúfam, že teraz lepšie rozumiete, prečo je Alateen v mojom živote taký dôležitý. Asi som vám len chcela povedať, že Alateen potrebujem.

P. S.

Toto hovorí o Alateen náš sponzor
Ako sponzor v programe Alateen mám v živote vášho dieťaťa veľmi dôležité miesto. Chodím na stretnutia, aby som ich pomáhal viesť a aby sa tam deti cítili bezpečne a dokázali otvorene hovoriť o tom, čo prežívajú. Sponzor nie je učiteľ, pretože je to viac o rozhovoroch než o vzdelávaní. Takisto tam nevystupujem ako rodič. Učíme sa tam rešpektovať deti ako rovnocenných ľudí a deti sa nám učia dôverovať, pretože rešpektujeme ich dôvernosť.

Pamätajte na to, že Alateen NIE JE:

 • terapeutický program
 • program pre tínejdžerov, ktorí majú problém s pitím alebo drogami
 • miesto, kde sa deti chodia sťažovať na rodičov alebo na niekoho iného
 • miesto, kde „napravíme“ vaše dieťa
 • miesto, kde sa o vaše dieťa postaráme, keď sa o neho nemá kto postarať
 • miesto na spoločenské stretnutia
 • nástroj na trestanie, je to nástroj pre zotavovanie.

Prial by som si, aby som vám dokázal vyjadriť to, čo pre mňa znamenajú vaše deti. Možno to trochu vysvetľuje skutočnosť, že s nimi trávim čas na stretnutiach každý týždeň. Zakaždým, keď si spomeniem na všetky deti, ktorým sa dostalo pomoci a na všetok ten skvelý čas, ktorý som zažil počas sponzorovania, viem, ako veľmi verím v tento program.

Ak máte pochybnosti o tom, či vaše deti potrebujú Alateen, pamätajte na toto:
Človek nemusí piť, aby trpel dôsledkami alkoholizmu.


Alateen je súčasťou Rodinných skupín Al-Anon a je to spoločenstvo mladých ľudí, ktorých život je ovplyvnený alkoholizmom ich príbuzného alebo blízkeho človeka. Navzájom si pomáhame tým, že sa rozprávame o svojich skúsenostiach, o sile a nádeji.

Sme presvedčení, že alkoholizmus je rodinná choroba, pretože ovplyvňuje všetkých v rodine emocionálne, a niekedy aj fyzicky. Hoci svojich rodičov nemôžeme zmeniť ani ovládať, môžeme sa odpútať od ich problémov a pritom ich môžeme mať stále radi.

Nepreberáme tu náboženské otázky a tiež sa nezapájame do nijakých iných organizácií. Naším jediným cieľom je riešiť svoje problémy. Vždy dávame pozor na to, aby sme si navzájom chránili svoju anonymitu, aj anonymitu členov Al-Anon a AA.

Tým, že sami uplatňujeme Dvanásť krokov, začíname sa rozvíjať duševne, emocionálne a duchovne. Vždy budeme vďační programu Alateen, že nám dáva úžasný, zdravý program, podľa ktorého môžeme žiť a tešiť sa zo života.