Mládež a rodič alkoholik

Znepokojuje ťa pitie blízkeho človeka?

Alateen ti môže pomôcť
Snaž sa vyhľadať tiché miesto a pozorne si prečítaj tento leták. Potom sa snaž zistiť, kde je najbližšie miesto stretnutí skupiny Al-Anon alebo Alateen.

Čo je Alateen?

Alateen je spoločenstvom príbuzných a priateľov alkoholikov v tínejdžerskom veku a je súčasťou spoločenstva Al-Anon. Nad všetkými skupinami majú „patronát“ členovia Al-Anon. Mladí ľudia sa stretávajú vo viac ako 2700 skupinách po celom svete, aby si vzájomne pomáhali v problémoch, zapríčinených pitím blízkeho človeka. Alateen nie je pre alkoholikov alebo užívateľov drog v tínejdžerskom veku, ak ich život nebol ovplyvnený pitím blízkeho človeka.

Alateen vznikol v r. 1957 v Kalifornii na podnet jedného chlapca, ktorého otec bol abstinujúci alkoholik a chodil do AA a matka bola členkou rodinných skupín Al-Anon. Tento chlapec založil v rovnakom duchu spoločenstvo pre mladých ľudí v tínejdžerskom veku.

Keď patríme do skupiny Alateen, chodíme na stretnutia, kde môžeme hovoriť o svojich problémoch; čítame literatúru Al-Anon a Alateen, čo nám pomáha odpovedať na naše otázky a dozvedáme sa, ako to v živote zvládajú ostatní, ako si stanovujú ciele a pomáhajú iným v skupine, aby mohli urobiť to isté.

V Al-Anon a Alateen sa učíme, že alkoholizmus je choroba. Alkoholici majú nevyliečiteľnú chorobu, ktorú nemôžu kontrolovať.

Alkoholici nechcú, aby ich rodiny a priatelia trpeli. Nechcú sa zadĺžiť, nechcú ničiť autá a skončiť v nemocnici alebo vo väzení. Nechcú zabúdať na zvláštne výročia a sviatky, nechcú zneužívať svoje rodiny alebo im robiť hanbu, no aj napriek tomu alkohol veľmi negatívne vplýva na ich správanie. Hoci si nemusia priznať, že to s pitím preháňajú, často trpia kvôli pocitom viny, výčitkám svedomia, fyzickým chorobám, osamelosti a zúfalstvu.

Toto všetko začneme chápať, keď začneme chodiť do skupiny Alateen. Takisto zistíme, čo môžeme urobiť, aby sme pomohli samým sebe bez ohľadu na to, či alkoholik v pití pokračuje alebo nie.

Alkoholizmus je celosvetový problém. Na svete žijú milióny alkoholikov. Mnohí z nich majú deti, súrodencov alebo dobrých priateľov, ktorým na nich záleží. Vo svojich problémoch nie ste sami a to je dôvod, prečo spoločenstvo Alateen aj naďalej rastie.

Často kladené otázky

Kto je alkoholik?

Alkoholikmi môžu byť rôzni ľudia – mladí aj starí, bohatí aj chudobní, vzdelaní aj nevzdelaní, odborníci aj robotníci, ženy v domácnosti aj matky. Asi len 3-5 % alkoholikov tvoria tí, ktorých ostatní považujú za „spodinu“. Zvyšné percento sú ľudia, ktorí majú svoje rodiny a priateľov. Mnohí z nich majú prácu a pomerne dobre fungujú, no ich pitie ovplyvňuje niektoré oblasti v ich živote. Doplácajú na to vo svojom rodinnom  a spoločenskom živote alebo v práci. Problémy môžu mať vo všetkých troch spomínaných oblastiach. Alkoholik je niekto, koho pitie spôsobuje neustály a narastajúci problém v ktorejkoľvek oblasti jeho života. Alkoholik je kompulzívny pijan („musí“ to robiť), je obeťou rozpoznanej choroby.

Prečo otec prehnane pije?

Mnohí ľudia pijú preto, lebo sa im páči pocit, ktorý to v nich vyvoláva. No niektorí pijani nemajú nad pitím kontrolu. Ak tvoj otec pije príliš veľa, dostáva sa kvôli tomu do problémov a jeho život sa stal nezvládateľným, možno je alkoholik.

Prečo mama nedokáže prestať piť?

Pretože potreba pitia je príliš silná. Možno ani nechce piť, no napriek tomu je jej túžba po alkohole taká silná, že ju nedokáže kontrolovať. Toto jej nutkanie je silnejšie ako čokoľvek iné v jej živote, a nezabráni jej v tom ani to, ako kvôli tomu trpí ona sama alebo jej blízki.

Obaja rodičia to s pitím preháňajú. Prečo si neuvedomia, že sú alkoholici a neurobia s tým niečo?

Možno si uvedomujú, že niečo s nimi nie je v poriadku, no hanbia sa za to alebo si to nechcú priznať. Toto dokážu len niekoľkí. Možno to popierajú, čo znamená, že nedokážu vidieť, že skutočne majú problém. Tvoja mama alebo otec sa možno pokúšali nad svojim pitím zvíťaziť, no nedokázali to. Toto je dôvod, prečo to mnohí z nich vzdávajú.

Dá sa táto choroba vyliečiť?

Hoci sa pitie dá zastaviť, nedá sa vyliečiť. Podobne ako pri cukrovke aj alkoholizmus sa dá zastaviť, no celkom vyliečiť sa nedá. Jeden pohárik môže znovu naštartovať ďalšie pitie.

Môžem donútiť alkoholika, aby prestal piť?

V Alateen a v Al-Anon sa učíme, že my sme alkoholizmus nezapríčinili, nemôžeme ho kontrolovať, ani vyliečiť. Priamo nemôžeme urobiť nič preto, aby alkoholik prestal piť. Prehováranie, nadávky, zatrpknutosť, mlčanie a slzy stavajú alkoholika do obrannej pozície a zvyšujú u neho pocit viny, čo môže viesť k ďalším problémom.

Čo môžem urobiť, aby som bol užitočný?

V prvom rade sa nauč o alkoholizme čo najviac. Toto ti pomôže pochopiť podstatu tejto choroby. Čítaj literatúru Al-Anon a Alateen. Pravidelne navštevuj stretnutia Alateen alebo Al-Anon. Rozprávaj sa s ľuďmi, počúvaj ich a uč sa, ako zvládli problémy, ktoré sa podobajú tvojím. Snaž sa prijať skutočnosť, že svoj život nemôžeš žiť namiesto nikoho iného bez ohľadu na to, ako veľmi by si mu chcel pomôcť.

Snaž sa nikoho nesúdiť. Rodiny alkoholikov majú často veľmi veľa problémov. Tam, kde je tento problém, ľudia často hovoria veci, ktoré tak v skutočnosti nemyslia. Snaž sa sústrediť na svoje vlastné správanie a na to, čo sa učíš na stretnutiach Alateen.

Začni si uvedomovať, aké máš pocity a ako sa správaš. Každého, kto žije s alkoholikom, môže táto choroba poznačiť. Naše zmýšľanie začne byť skreslené a zmätené. Môže sa stať, že sa na alkoholika začneme hnevať a takisto nás bude hnevať to, čo jeho pitie spôsobuje. V Alateen sa učíme odpútať sa od negatívnych myšlienok, ktoré sú pre nás deštruktívne. Najlepšia pomoc je v tom, keď sa začneme zotavovať sami a toto môžeme docieliť tým, že budeme chodiť na stretnutia Alateen.

Čo ak alkoholik v našej rodine nikdy neprestane piť?

Pre každého alkoholika existuje nádej bez ohľadu na to, ako pochmúrne všetko v danom okamihu vyzerá. Tým, že chodíme do Alateen a Al-Anon sa dozvedáme, ako sa starať o seba bez ohľadu na to, či alkoholik s pitím prestane alebo nie. Naďalej chodíme na stretnutia, žijeme deň po dni a sme v kontakte s ostatnými členmi Alateen a Al-Anon. Dospejeme k viere, že jediný život, za ktorý máme zodpovednosť alebo nad ktorým máme akúkoľvek kontrolu, je ten náš. Možno budete musieť vyhľadať aj pomoc odborníkov, ktorí vám poskytnú ďalšiu podporu.

Čo môžem povedať kamarátom, keď vidia, že môj otec alebo mama sú opití?

Keď sa to stane, je prirodzené cítiť sa nahnevane, prežívať hanbu alebo sa cítiť trápne. Možno pomôže, keď svojím kamarátom povieš, že tvoji rodičia sú chorí. Keď túto chorobu pochopíme, je pre nás oveľa ľahšie zvládať podobné situácie.

Čo môžem urobiť, keď ma moji kamaráti nechcú navštevovať?

Snaž sa nebrať ich odmietnutie osobne. Tvoji priatelia nemusia rozumieť chorobe alkoholizmu. Možno, že sa cítia nepohodlne len u vás doma a nie s tebou. Možno sa s nimi môžeš stretávať niekde inde. Neodťahuj sa od nich ani od skupinových aktivít. Tvoj pozitívny postoj môže byť príkladom pre iných s podobnými problémami.

Ako môžem veriť tomu, že ma moji rodičia majú radi, keď sa ku mne tak nesprávajú?

Láska je narušená chorobou alkoholizmu. Alkoholici často nenávidia samých seba a zdá sa, akoby nenávideli všetkých ostatných. Reagujú spôsobmi, ktoré sú iracionálne. Tí z nás, ktorí žijeme v alkoholických situáciách, sa môžeme správať takisto iracionálne. Alkoholici často prejavujú svoj nepriateľský postoj voči iným. Keď niekto stratil nad sebou kontrolu, ak sa dá, treba sa vyhýbať kontaktu s ním. Nemá zmysel hádať sa s človekom, ktorý pije.

Čo môžem robiť, ak sa ocitnem v situácii spojenej s násilím?

Snaž sa jej vyhnúť. Niekedy môže byť nevyhnutné odísť z miestnosti alebo na nejaký čas odísť preč z domu. Skontaktuj sa s niekým, komu dôveruješ. Môže to byť niekto v Al-Anon/Alateen, sponzor, duchovný poradca, učiteľ alebo polícia. Naplánuj si veci dopredu a nos pri sebe telefónne číslo bezpečného miesta, kde môžeš nájsť pomoc.

Ak je jeden z mojich rodičov alkoholik, stanem sa ním aj ja?

Na túto otázku sa nedá odpovedať „áno“ alebo „nie“. Odborníci nedokážu dať jednoznačné stanovisko v súvislosti s tým, ako sa človek stáva alkoholikom. No keďže alkoholizmus sa vyskytuje v tých istých rodinách, deti alkoholikov sú vo väčšom riziku, že sa sami stanú alkoholikmi. Keď sa viac naučíme o alkohole a o jeho účinkoch a keď budeme skúmať, ako užívame alkohol a čo od neho očakávame, môže nám to pomôcť rozhodnúť sa, čo s ním v našom živote urobíme.

Ak je jeden z mojich rodičov alkoholik, prečo sa môj druhý rodič správa tak nerozumne?

Alkoholizmus ovplyvňuje každého jedného človeka v rodine. Tvoj druhý rodič môže prežívať osamelosť, obavy, zmätok a hnev a môže jednať nervózne, podráždene a pohoršene. Bez pomoci zvonku je život s alkoholikom pre každého z nás príliš veľkým problémom.

U vás doma môže existovať snaha získať si tvoju priazeň a podporu jedným z tvojich rodičov a druhého rodiča ponižovať. Na strane rodičov môže dochádzať aj k vzájomnému slovnému a fyzickému osočovaniu. Môžeš dostávať neobyčajné množstvo domácich prác ako spôsob prevzatia zodpovednosti za rodinu. Môžeš sa dozvedať veľa osobných vecí, pretože ti rodičia dôverujú alebo si jediný, kto je doma. Rodičia môžu niekoho požiadať, aby ti dával prednášky, a to hlavne vtedy, ak máš sklony odmietať ich návrhy. Môžeš mať pocit, že rodič-nealkoholik si nezaslúži tvoj rešpekt, pretože sa javí ako taký, kto nedokáže zvládať situácie u vás doma. V Alateene sa môžeš naučiť ako riešiť svoju nevôľu a hnev voči obom rodičom. Ostatní v tvojej rodine môžu trpieť rovnako ako ty; pomôže, ak budeš trpezlivý a chápavý. Možno by si ich mohol povzbudiť k tomu, aby hľadali pomoc v Al-Anon.

Oplatí sa hľadať pomoc pre seba, ak alkoholik pomoc odmieta?

Áno! Tí, ktorí sa zapoja do Alateen a Al-Anon tam nájdu iných, ktorí majú rovnaké pocity. So zmenou postoja sa členovia učia vážiť si samého seba aj iných. Láska a rešpekt sa môže stať súčasťou ich života.

Kde môže nájsť pomoc alkoholik?

Je veľa miest, kde sa môže obrátiť. Najznámejším miestom sú stretnutia Anonymných alkoholikov (AA). Abstinujúci alkoholici hovoria: „Najlepšie šance na úspech sú v AA, keď je alkoholik pripravený požiadať o pomoc a prijať ju.“

Kde môžem nájsť pomoc pre seba?

Môžeš ju násť tým, že budeš navštevovať Alateen a Al-Anon.

Ako môžeš pomôcť sám

Fungovanie Alateen a Al-Anon nie je tajomstvom. Učíme sa tu zmeniť spôsob svojho zmýšľania. Nie je to ľahké, no pomáha nám to mať oveľa lepší pocit zo seba a zo svojho života. Pomáhajú nám pritom tieto slogany:

Pomaly a pokojne

Hovor si to znovu a znovu zvlášť vtedy, keď si kvôli niečomu nahnevaný. Rozmýšľaj o tom, keď musíš rýchlo niečo urobiť a nič sa ti nedarí. Pomaly a pokojne. Trochu spomaľ; predtým, než budeš hovoriť alebo konať, rozmýšľaj. Budeš prekvapený, ako ti jeden slogan môže pomôcť.

Prvým veciam prvé miesto

Kedykoľvek zistíš, že si vyvedený z miery a zmätený a nevieš, ktorým smerom sa vydať, zastav a zamysli sa: „Čo mám urobiť ako prvé? Čo je najdôležitejšie? Čo bude pre mňa najlepšie?“ Tento slogan ti pomôže urobiť si zoznam priorít vo svojom živote. Bez ohľadu na to, koľko máš problémov, vždy môžeš riešiť naraz len jeden. Sústreďuj sa vždy len na jeden. Takto toho stihneš oveľa viac!

Vzdaj sa toho a odovzdaj to Bohu

Problém sa snaž vyriešiť čo najlepšie a potom sa snaž výsledok prenechať Vyššej moci. Keď si budeš veriť a pokladať sa za úctyhodného človeka a keď získaš dôveru, že veci dopadnú dobre, pomôže ti to v tom, aby si sa prestal trápiť.

Ži a nechaj žiť

Tento slogan nám hovorí, aby sme sa sústredili na to, aby sme svoj život vedeli žiť najlepšie ako vieme a dovolili ostatným žiť tak isto. Znamená to snažiť sa nekritizovať a neubližovať nikomu tým, čo hovoríme a robíme. Tento slogan nám pomáha sústrediť sa na seba a žiť svoj život tak, ako sa má.

Rozmýšľaj

Používanie tohto sloganu nám pomáha rozmýšľať skôr, než budeme konať a bráni nám hovoriť a robiť veci, ktoré by sme neskôr mohli oľutovať.

Deň po dni

Ak sa trápime nad tým, čo sa stane alebo čo sa už stalo, môžeme zabudnúť aj na to, že budeme vďační za to, čo máme teraz. Včerajší deň je preč a zajtrajší ešte nenastal, takže môžeme žiť len pre dnešný deň. Alateen nám pomáha zostať na správnej ceste a žiť deň po dni.

Stručné zhrnutie

Bez ohľadu na to, aká zložitá je naša situácia, môžeme si pre seba vybudovať lepší život, ak budeme pamätať na to, že sa  musíme usilovať o svoje zotavenie, ktoré nenastane samé od seba. Snaž sa mať na mysli nasledovné body:

 • Alateen pomohol už mnohým ľuďom.
 • Alkoholik ovplyvňuje toho, kto pije, ale aj tých, ktorí sú mu blízki.
 • Keď sa naučíš fakty o alkoholizme, pomôže ti to prijať alkoholizmus ako chorobu.
 • Závislosť iného človeka na alkohole nie je tvojím zlým svetlom.
 • Nie si zodpovedný za správanie svojich rodičov.
 • Keď sa o veciach porozprávaš s niekým, komu dôveruješ, pomôže ti to.
 • Snaž sa byť trpezlivým voči sebe, aj voči svojej rodine. Negatívne dôsledky alkoholizmu vplývali na teba aj tvoju rodinu dlho a môže trvať takisto dlho, kým sa zotavíte.
 • Snaž sa byť najlepším človekom, ako vieš, deň po dni.
 • Najvštevuj Alateen, Al-Anon a otvorené stretnutia AA.
 • Nie si v tom sám – milióny ďalších mladých ľudí prechádzajú rovnakými problémami ako ty.
 • Dvanásť krokov a Dvanásť tradícií sú dôležitou súčasťou programu Alateen.