Otcovo ultimátum

Bol to znepokojivý telefonátod mojej najmladšej dcéry, ktorá mala dvadsať rokov. Volala mi, aby mi povedala, že má problém s drogami a alkoholom. Zastavili ju policajti a zistili, že jazdila pod vplyvom omamných látok. Vravela, že svoj život nemá pod kontrolou a že sa potrebuje presťahovať ku mne a dať si veci do poriadku.

Neprekvapilo ma to. Mal som podozrenie, že keď žila so svojou matkou – alkoholičkou v Kalifornii, experimentovala s alkoholom a drogami. Hneď som jej povedal: „Áno, môžeš prísť do Tennessee a bývať so mnou, ale za dvoch podmienok – že budeš abstinovať od alkoholu a drog a začneš robiť program Dvanásť krokov.“ Súhlasila a v priebehu týždňa začínala svoj nový triezvy život.

Moja vlastná skúsenosť s Al-Anonom bola taká, že počas celých rokov som tam raz chodil, raz nie, no vedel som, že keď mám alkoholika doma, potrebujem to robiť naozaj „seriózne“ – navštevovať stretnutia, robiť Kroky, nájsť si sponzora a uplatňovať slogan „Vzdaj sa toho a odovzdaj to Bohu“.

Moja dcéra sa onedlho vrátila na staré chodníčky a s partiou zostávala vonku dlho do noci. S tým  sa vrátilo pitie, tak som jej musel dôrazne pripomenúť, že sa ku mne nasťahovala z určitého dôvodu – kvôli triezvosti a novému spôsobu života. Ak svoje sľuby nedodrží, bude sa musieť odsťahovať.

Toto ultimátum som jej dával s ťažkým srdcom. Nevedel som, kam by išla ani čo by robila, no moja skúsenosť v Al-Anone ma naučila, že keby som netrval na tom, že pokiaľ bude bývať u mňa, musí byť triezva, umožňoval by som jej, aby pila ďalej alebo aby skončila vo väzení či predčasnou smrťou.

Moja dcéra sa zázračne vrátila na svoje stretnutia, našla si sponzorku a zostala triezva viac ako štyri roky. Nerozumiem, ako to funguje, no to je prirodzenosť nášho programu – Boh robí pre nás to, čo sme nemohli urobiť sami pre seba.

Naďalej chodím na stretnutia aspoň dvakrát za týždeň a držím sa Krokov ako mapy k zdravému životu, sústredenému na Vyššiu silu.

Áno, dnes som veľmi vďačný otec mladej ženy a za všetko vďačím Al-Anonu a mojej Vyššej sile!

Ďakujem, že ste si prečítali môj príbeh a ste súčasťou mojej rodiny. Mám vás rád.

Jerry R., Tennessee

Preložené a zverejnené so súhlasom časopisu Forum, Al-Anon Family Group Hdqts., Inc., Virginia Beach, VA, november 2013, str. 6-7