Rovnováha

Život je rovnováha

Ľudia si vždy mysleli, že som veľmi spoločenská a priateľská. S každým som sa dala do reči a medzi ľuďmi som sa cítila dobre. Napriek tomu som s nikým nenadviazala blízky vzťah. Nechcela som riskovať, pretože som sa toho veľmi bála. Nechcela som, aby sa niekedy niekto dozvedel, že nie som taká zábavná a priateľská, ako si to o mne všetci myslia. Na seminári Al-Anon som počula, že izolácia je “dobrovoľne prijatá osamelosť” a začala som o tom premýšľať.

Kým som vyrastala, rada som chodila na rôzne miesta. Mala som dobrodružnú povahu! Ľudia ma vnímali ako veľmi silnú a schopnú osobnosť. Myslela som si, že všetky tieto charakteristiky sú veľmi dobré kvality, až kým som neprišla na Al-Anon. Uvedomila som si, že môj zmysel pre dobrodružstvo a sebestačnosť boli spôsoby, akými som unikala z rodinnej situácie, ktorú som nemala rada.

Moje dobrodružstvá ma priviedli do Spojených štátov. Prešla som z rozpálenej panvice do ohňa, keď som sa vydala za amerického alkoholika. Skoro som sa ocitla v cudzej krajine s novým životným štýlom, niekoľkými deťmi a “na tanieri som toho mala veľa”. Keď choroba môjho manžela napredovala, rovnako napredovala aj moja izolovanosť. Nechcela som, aby niekto vedel, čo sa u nás deje, a tak som sa snažila situáciu kontrolovať tým, že som na seba prevzala všetky zodpovednosti. Myslela som, že to je presne to, čo mám robiť, ale vo svojom vnútri som naozaj trpela. Život bol veľmi ťažký a nemala som v ňom ani štipku zábavy!

Veci išli od zlého k horšiemu, až som narazila na samé dno. Keď už bolo zrejmé, že situáciu v rodine nemôže kontrolovať, cítila som sa zúfalo. Vtedy som našla Al-Anon. Bola to tá najlepšia vec, ktorá sa mi kedy stala.

V Al-Anon mi trvalo dosť dlho, kým som začala rozprávať a kým som niekoho požiadala, aby sa stal mojim sponzorom. Veci na základe tohto programu u mňa fungovali veľmi nenásilne. Spriatelila som sa s úžasnou ženou, ktorú som na stretnutí stretla ako prvú. Stali sme sa jedna druhej sponzorkami, hoci som to v tom čase ešte nevedela. Keď mi pomohla dostať sa cez veľmi ťažkú situáciu, uvedomila som si, že som nebola taká sebestačná, ako som si to predtým myslela. S pomocou nej aj ostatných členov svojej skupiny som videla, čo musím urobiť.

Jedna z najťažších vecí, ktoré som vo svojom živote urobila bolo to, že som sa rozviedla. Vedela som, že to bude mať veľmi tvrdé následky, ale program ma učil, aby som dôverovala svojej Vyššej moci. Všetky odpovede som mala vo svojom vnútri. Potrebovala som len viac vyrovnanosti, aby som mohla počúvať!

Od môjho prvého roku v Al-Anon môj život nie je ľahký. Dnes chápem, že život je rovnováha. Niekedy idú veci dobre, inokedy zle, ale mám svoj program, ktorý mi pomáha všetko to prekonať. Dnes žijem, no pred Al-Anon som sotva prežívala.

Stále mám problémy s izolovanosťou. Mám sklony chcieť vyriešiť všetky problémy sama, až kým to nie je také zložité, že potrebujem požiadať o pomoc. Program mi poskytuje príležitosti zavolať môjmu sponzorovi alebo iným členom Al-Anon. Je na mne, či sa rozhodnem zostať v mojom osamelom, izolovanom stave, alebo budem aktívne hľadať iné alternatívy a nádej.

Maria L., Pennsylvania