Slogan: Počúvaj a uč sa

„Potrebujeme, aby staré myšlienky nahradili nové.“

Keď sa učíme to, čo potrebujeme vedieť, trvá to celý život. Deje sa to cez pozorovanie a počúvanie iných, ktorých obdivujeme a takisto cez svoje vlastné skúsenosti (pozitívne a negatívne). Kľúčovou zložkou v tomto procese je počúvanie.

Mysleli sme si niekedy, že život s alkoholizmom by mohol byť pre naše životy pozitívnym prínosom? Predtým, ako sme začali navštevovať program Al-Anon, bolo veľmi bežné, že sme sa hnevali a boli sme podráždení, no zdalo sa, že tomuto správaniu nedokážeme zabrániť. Naša dôvera v alkoholika, že už nebude piť, vyústila do toho, že sme nedôverovali nikomu. Chcenie toho, čo sme chceli (aby alkoholik prestal piť) a skutočnosť, že sme to nedostali, spôsobila to, že sme stratili trpezlivosť. Kde bolo v tom všetkom niečo pozitívne?

Al-Anon nás naučil rozmýšľať iným spôsobom. Návrh vybrať si sponzora nás viedol k tomu, že sme si vybrali niekoho, koho činy a slová nás inšpirovali, niekoho, kto nás mohol viesť celým procesom učenia sa programu Al-Anon. Keď nás tento človek previedol cez Dvanásť krokov, naučili sme sa, že ak sa chceme zmeniť, musíme sa zahĺbiť do seba, aby sme tam našli odpoveď. Začali sme počúvať.

Zistili sme, že keď sme pracovali na Dvanástich krokoch, naše staré postoje a správanie nám ničím dobrým neprispievali. Potrebovali sme staré myšlienky nahradiť novými. Tieto myšlienky poskytoval program Al-Anon prostredníctvom krokov a tradícií, prostredníctvom zdieľania sa, sponzorov, literatúry a samých seba. Všetko, čo sme museli robiť my, bolo počúvať.

Ak máme počúvať samých seba vtedy, keď sme nahnevaní, pripomenie nám to, aby sme sa upokojili. Keď bol náš temperament nezdravý a keď sme boli netrpezliví, nepodarilo sa nám dosiahnuť nič. Vyhľadávanie dôveryhodných ľudí a ich počúvanie nám pomôže znovu nadobudnúť dôveru. Naučiť sa novému správaniu si vyžaduje čas a to nás učí trpezlivosti. Keď počúvame, určite sa aj učíme.

F. M. M.


Od mojich prvých dní v Al-Anon bol mojim najobľúbenejším slogan Počúvaj a uč sa. Tento slogan ma naučil, že neviem všetko a vždy sa môžem naučiť niečo z toho, čo hovorí niekto iný. Počúvať neznamená, že využijem všetko, čo počujem, ale dáva mi príležitosť uvažovať o mojich vlastných myšlienkach o danej otázke predtým, než zo seba vychŕlim svoje naučené stanovisko.

Keď som prišiel do Al-Anon, mal som autoritu nad všetkým. Hovoril som, aby som všetkých omámil a prekonal svojimi vedomosťami. Členovia Al-Anon mi trpezlivo ukazovali, ako treba počúvať iných. Dovolili každému povedať to, čo chcel a nedávali mi nijaké rady. Neboli tam nijaké testy, nedávali sa nijaké známky ako v škole. Boli tam len ľudia, ktorí rozprávali o vlastných úspechoch a zlyhaniach, ako ich sami definovali a nie ako by ich definovali nejaké dôležité autority. Každý si určil sám, ako dlho bude hovoriť a zdalo sa, že tí, čo toho vedeli najviac, zaberali najmenej času.

Konečne som začal prijímať skutočnosť, že o chorobe alkoholizmu toho viem naozaj málo, viem málo o tom, prečo sa správam tak, ako sa správam a dokonca ešte menej o tom, ako by som mohol svoje správanie zmeniť. Vy ste ma naučili používať techniky, ktoré som nedokázal ani rozpoznať. Vy ste mi umožnili, aby som si uvedomil svoje chyby tým, že som počúval, ako ich opisujete vo svojich vlastných skúsenostiach.

Nedávno na jednom stretnutí vedúci opísal proces pokory, ktorý našiel v Al-Anon. Vysvetlil, že sa potrebuje stať učenlivým, aby sa mohol začať uzdravovať (neznamená to, že musí poznať odpovede na všetky otázky). Dovolil, aby v jej živote začala pracovať sila vyššia ako je on a začal nachádzať pokoj napriek pitiu v jeho rodine.

Toto ma priviedlo späť k sloganu Počúvaj a uč sa. Je pre mňa fascinujúce, že Kroky Al-Anon sú úplne spojené s každým štádiom môjho uzdravovania. Keď som bol v Al-Anon nový a Kroky mi nedávali nijaký zmysel, našiel som jednoduchý slogan, ktorý hovoril, aby som počúval Vyššiu moc, ak chcem byť uzdravený. Až do včera večera som si neuvedomoval, že som praktizoval Siedmy krok – ako nováčik. Nemal som šajnu, že sa nič nenaučím, ak nebudem ochotný počúvať to, čo ostatní už dávno vedia. Nemohol som sa učiť, ak som nebol ochotný nájsť tú odpoveď sám pre seba, nie čakať, kým ja objavím tú správnu odpoveď. Slogan Počúvaj a uč sa ma naučil, že existuje Sila vyššia ako som ja, ktorá ku mne hovorí cez ľudí okolo mňa vrátane mojich priateľov v Al-Anon.

Art B.


Moje dobrodružstvo

            Nedávno som mala príležitosť naplniť svoj dávny sen navštíviť cudziu krajinu formou poznávacieho zájazdu. Pred odchodom som bola plná nadšenia aj obáv. Bola som celá rozochvená nadšením, že niečo, o čom som nikdy neverila, že sa to stane, sa práve dialo a bola som plná obáv, že riskujem, že sa zapletiem do vážnych problémov kvôli politickej situácii v danej krajine. Rozmýšľala som o svojom strachu. Toto bol skutočný začiatok mojej cesty. Premýšľala som – bol to normálny strach a úzkosť pred dôležitou udalosťou alebo to bolo niečo, čoho som sa mala naozaj báť? Zopakovala som si všetky kroky, ktoré som podnikla, aby som sa na túto cestu pripravila. Mala som silný pocit, že tieto pocity strachu boli pocity, ktorými musím prejsť.

A potom balenie – čo si mám zobrať? Nie príliš veľa. Tri týždne sa budeme presúvať z miesta na miesto. Čítanie literatúry Al-Anon je súčasťou môjho každodenného rozvrhu, ale ťahanie kníh nebolo lákavou predstavou.. Nekomplikuj to – zober si ODAT (One Day At A Time – Deň po dni). ODAT obsahuje dostatok múdrosti na celý život.

Vedomie, že neustále budem so skupinou neznámych ľudí u mňa vyvolávalo trochu viac úzkosti. Kedy a ako si vyhradím tichý čas pre seba? Jedna priateľka z Al-Anon mi navrhla, aby som si vyhradila každý deň pätnásť minút, či už sa zobudím trochu skôr ako moja spolubývajúca alebo sa vyberiem na prechádzku. To bude pre mňa nevyhnutné, aby som sa udržala v rovnováhe a v prítomnosti.

Večer predtým, ako som odišla na zájazd, išla som na stretnutie Al-Anon a ako obyčajne som tam dostala to, čo som potrebovala – dve zrnká múdrosti: moja sila pochádza od mojej Vyššej moci a Počúvaj a uč sa. Tieto myšlienky mi pripomenuli, že či som doma s mojimi priateľmi z Al-Anon alebo so skupinou neznámych ľudí v cudzej krajine, moja Vyššia moc je stále so mnou. Nikdy nie som sama. Po druhé, keď sa pozerám pred seba, mám sa veľa čo učiť od ľudí a situácií, s ktorými sa stretnem. Budem sa učiť z lekcií, ktoré sú pre mňa pripravené a každý deň sa budem sústreďovať na seba.

Išla som na zájazd a bola to napĺňajúca, oživujúca skúsenosť. Verím, že Al-Anon mi pomohol prežiť toto dobrodružstvo spôsobom, akým by som to pred piatimi rokmi nebola zažila. Pred tým, ako som začala chodiť do Al-Anon, by som sa nikdy neodvážila snívať, pretože som bola veľmi obmedzená strachom, pochybnosťami a neistotou. Na tomto výlete som si uvedomila, ako veľmi som sa zmenila. Al-Anon som si priniesla so sebou nie len vo vrecku, ale aj v srdci a mysli. Al-Anon zmenil môj život a aj naďalej ho mení k lepšiemu tým, že mi poskytuje nástroje žiť a prežívať prítomnosť, nech je akákoľvek.

Anonym, Massachusetts