Súcit ma viedol k akceptovaniu, potom k láske

Predtým, než som začal chodiť do Al-Anonu, neuvedomoval som si, že existuje lepší spôsob ako žiť svoj život. Keďže som vyrastal v alkoholickej rodine, musel som zápasiť s množstvom chaosu a nepokoja.

Spomínam si na sledovanie TV programov typu „Otec to vie najlepšie“ a „Osem je dosť“, kde som videl členov rodiny, ako si navzájom prejavujú lásku a súcit a správajú sa k sebe s úctou. Rozmýšľal som, prečo je naša rodina taká odlišná a prečo nemôžeme spolu vychádzať a byť takou rodinou, ako je vykreslená v týchto TV programoch.

Dnes viem, že choroba alkoholizmu vzala všetku nádej pre láskyplný rodinný život. Kvôli pitiu som mal v sebe toľko hnevu, vzdoru a nenávisti voči svojej rodine, že bolo pre mňa ťažké byť milujúcim členom rodiny.

Keď som konečne našiel program Al-Anon, naučil som sa, že alkoholizmus je choroba, ktorá ovplyvňuje každého člena rodiny – nie len alkoholika. Spočiatku som to nevedel akceptovať; nebolo to fér. Snažil som sa zmeniť svoj život. Prinášal som všetky obete a mal som pocit, že to isté by mali robiť aj všetci ostatní členovia mojej rodiny.

Čím dlhšie som navštevoval Al-Anon a počúval členov, keď zdieľali svoje príbehy, tým viac som si začal uvedomovať, že členovia mojej rodiny boli dobrí ľudia, ktorí boli ovplyvnení chorobou. Súcit ma viedol k akceptovaniu. Rovnako ako som bol ovplyvnený ja, boli aj oni.

Uvedomil som si túto skutočnosť a zistil som, že Al-Anon mi ponúka program ako svoj život zmeniť k lepšiemu. Keď som sa snažil robiť Dvanásť krokov a zúčastňovať sa služby, môj hnev a vzdor sa začali strácať. Začal som mať lepší pocit zo seba a zo svojej rodiny. Prvý raz vo svojom živote som ich dokázal naozaj milovať ako nikdy predtým. Bol to dobrý pocit a dlžím zaň Al-Anonu.

Dnes som už dlho členom Al-Anonu. Nikto z členov mojej rodiny ešte nenašiel program, no aj dnes ich milujem viac ako kedykoľvek predtým. Dnes, keď prežívam frustráciu a úzkosť, rozmýšľam o tom, kde som bol predtým, než som prišiel do Al-Anonu. Program Al-Anon mi dal druhú šancu.

Keď som bol v putách alkoholického správania, bol som zahorknutý a nenávidel som všetkých dookola. Nevedel som žiť ináč. Dokonca aj teraz, keď dočasne odkloním svoj pohľad a hoviem si vo svojej frustrovanosti a hneve, viem, že existuje program nádeje, ktorý mám k dispozícii – všetko, čo musím urobiť, je robiť ho. Program Al-Anon mi ukazuje lepší spôsob ako žiť svoj život.

Gregory S., Minnesota

Preložené a zverejnené so súhlasom časopisu Forum, Al-Anon Family Group Hdqts., Inc., Virginia Beach, VA, október 2013, str. 8-9