Vďačná za malé veci, vďačná za všetky veci

Pred niekoľkými rokmi sme si so svojou sponzorkou počas 40 dní vymieňali každý deň e-maily, kde sme vždy napísali zoznam 10 vecí, za ktoré sme vďačné. Moja sponzorka navrhla, že každý deň tam musíme napísať 10 iných vecí – že sa nesmú opakovať! Niekedy to bola naozaj práca, no nikdy nezabudnem na to, aký účinok to malo na môj život.

Toto cvičenie mi zmenilo život. Začala som každý deň vidieť zázraky – veci, ktoré sa každý deň objavovali a ktoré som dovtedy brala ako samozrejmosť. Nádhera práce mojej Vyššej sily v mojom živote bola každý deň evidentnejšia.

Začala som žiť prítomnosťou. Začala som vidieť, koľko radosti a potešenia dostávam aj z tých najmenších vecí, napr. z maznania sa s mojím psíkom, z úžasnej farby oblohy hneď po búrke, z MMS-ky, na ktorej môj syn šufluje sneh (zázrak je v tom, že môj syn má len ľavú ruku) alebo z toho, keď mi môj vnuk povie: „Mám ťa rád, starká“.

Toto veľmi dôležité cvičenie ma naučilo, aby som bola bdelá a uvedomovala si, aké sú moje dni jedinečné, no ako som ich po celé roky vnímala rovnako. S istotou viem, že som sa zmenila. Niečo sa zmenilo vo mne a som veľmi vďačná mojej sponzorke za jej nápad.

Aj dnes sa mi stane, že mám dni, keď som znechutená. Nie vždy vidím ruku mojej Vyššej sily v mojom živote, no viem, že teraz mám nástroj, ktorý mi v takýchto chvíľach pomôže. Môžem si vyhradiť čas, aby som si napísala, čo vo svojom živote mám, nie nemám a zdieľala to s mojou sponzorkou alebo priateľkou. Mám moc voľby – ak sa rozhodnem, môžem svoj postoj zmeniť.

Sandy H., Illinois

Preložené a zverejnené so súhlasom časopisu Forum, Al-Anon Family Group Hdqts., Inc., Virginia Beach, VA, december 2013, str. 1