Zmena

Je správne, že naša nová publikácia na každodenné čítanie sa volá “Odvaha zmeniť sa – deň po dni II”. Odkedy som sa stal členom Al-Anon, počul som mnohých členov nášho spoločenstva vyjadriť obavy, že Al-Anon sa zmení a nebude to už ten istý program, ktorý všetci poznáme a máme radi. Táto zmena sa javila ako zlá a ohrozovala Al-Anon ako celok.

Koľkokrát vo svojom živote som zažil podobné myšlienky? Plný strachu urobiť krok vpred a urobiť zmenu, keď zmena bola jedinou odpoveďou na známu modlitbu: Vyššia moc, ukáž mi! Bol to strach zo zmeny, ktorý mi bránil v tom, aby som chodil na Al-Anon. Neprijali by ste ma, keby ste ma naozaj poznali. Nemohli by ste ma milovať, keby ste počuli, čo som urobil. Nechcel som sa zmeniť. Nemohol som, bol som dieťa alkoholika a preto som sa správal práve tak, ako som sa správal.

Napriek tomu ste ma prijali, pretože ste ma poznali, keď som sa ja sám nepoznal. Určite ste ma milovali, keď som neveril, že si zaslúžim byť milovaným. Naučili ste ma chodiť s otvorenou mysľou, prestať sa posudzovať a potom prestať posudzovať aj druhých.

Rásť v Al-Anon znamená zmeniť sa. Po prvýkrát máme odvahu zastaviť násilie; povedať nie a zároveň to aj myslieť; začať žiť “pohodlnejšie”, ak veríme, že to prinesie príležitosť pre lepší život pre nás, aj pre členov našej rodiny – to je zmena a Al-Anon nám dáva silu túto zmenu urobiť. Každý z nás je skutočný zázrak dokazujúci, že zmena a rast je možný. Keď prestaneme robiť zmeny, prestaneme aj rásť a náš program tým trpí.

Preto sa mení aj Al-Anon. Naša zvesť nádeje pre rodiny a priateľov alkoholikov teraz zahŕňa širší kruh. Nesmiem sa zabúdať prispôsobovať tej novej skupine ľudí. To neznamená, že sa zmenil základ Al-Anon. Znamená to, že možno budem musieť šíriť zvesť Al-Anon láskavejším a súcitnejším spôsobom.

Ako člen Al-Anon sa musím zaviazať, že milujúcu ruku Al-Anon natiahnem k nováčikovi, ktorý príde na stretnutie, ku každému odborníkovi, s ktorým budem v kontakte, k “veteránovi“ na telefóne, ktorý rovnako ako ja uviazol na tvrdom bode, a predovšetkým k sebe, aby som aj naďalej čelil zmenám a prijímal ich. Keď Al-Anon čelí novým výzvam a zodpovednostiam pokračujúceho rastu, ja pri tom hrám svoju úlohu. Vďaka Al-Anon som slobodný, pretože Al-Anon a každý z vás mi dáva odvahu meniť sa.

Richard B.

Otázky:

  1. V konaní čoho mi zabránil strach zo zmeny?
  2. Kedy sa stalo prvýkrát, že som povedal nie a zároveň som to aj tak myslel?
  3. Ako sa zmenil postoj k mojej rodine? K mojim spolupracovníkom? K mojim priateľom? K môjmu programu?
  4. Aký nástroj programu používam, keď musím urobiť zmenu?
  5. Ako som sa zmenil, odkedy chodím na Al-Anon?